Jak kontrolować i eliminować te 9 powszechnych szkodników domowych?

Szkodniki to małe stworzenia; jednak szkody, jakie wyrządzają domowi, mogą być rozległe. Dom ze szkodnikami może cię frustrować i stresować. A mały dom ze szkodnikami jest jeszcze gorszy, gdy nie ma miejsca, aby się od nich uciec! Ich przypadkowa i beztroska wędrówka po domu może w każdej chwili przestraszyć lub zawstydzić, zwłaszcza gdy masz gości. Z drugiej strony niektóre przenoszą choroby i niszczą cenne przedmioty gospodarstwa domowego lub konstrukcje. Z tego powodu musisz nauczyć się technik kontrolowania i eliminowania szkodników w twoim domu, aby zapewnić ci spokój i pomóc ci cieszyć się domem.

Zazwyczaj większość szkodników przychodzi do twojego domu w poszukiwaniu pożywienia lub cieplejszego miejsca do odpoczynku i rozmnażania, zwłaszcza gdy na zewnątrz jest zimno, na przykład jesienią. Tak więc szybko się rozmnażają, jeśli masz zwyczaj zawsze zapominać o sprzątaniu po gotowaniu lub jedzeniu lub mieszkasz na terenach podmokłych. Mając to na uwadze, oto jak kontrolować i eliminować te dziewięć powszechnych szkodników domowych:

  1. Termity

Szkodniki, takie jak termity, pojawiają się nieoczekiwanie i mogą powodować nadmierne szkody w twoim domu. Ucztują głównie na konstrukcjach drewnianych. Zazwyczaj większość małych domków na kółkach to konstrukcje drewniane, co czyni je podatnymi na atak termitów. Bez skutecznych środków łagodzących możesz potrzebować ciągłych napraw, ponieważ termity zjadają drewniane elementy konstrukcyjne.

Jeśli uszkodzenie drewna jest rozległe, rozważ skorzystanie z pomocy wiarygodnych ekspertów, takich jak TMO Pest and Weed Management, aby pozbyć się upartych termitów z domu.

W przeciwieństwie do tego, domy na fundamencie to przede wszystkim konstrukcje betonowe. W połączeniu ze skuteczną obróbką termitów pod membraną przeciwwilgociową, szanse na inwazję termitów są minimalne. Jednak minimal nie oznacza zera; termity wciąż mogą atakować domy na fundamentach, o ile mają drewniane konstrukcje.

Termity zwykle zostawiają charakterystyczne znaki, gdy mieszkają na danym obszarze. Tylko w ten sposób poznasz ich obecność i rozmiar uszkodzeń. Oto znaki wskazujące na inwazję termitów:

Roje i porzucone skrzydła: Termity zwykle przemieszczają się z miejsca na miejsce, zwłaszcza w nocy, a gdy wylądują w wybranym miejscu, wykręcają skrzydła. Więc jeśli zauważysz takie ślady, to już dostały się do Twojego domu i spowodowały szkody.
Tunele błotne: Termity wytwarzają rury błotne, gdy podróżują przez glebę, aby zdobyć źródła pożywienia. Robią tunele, ponieważ zapewnia im ochronę i wilgoć. Są zawsze widoczne, więc jeśli zauważysz takie tunele, możesz od razu zacząć działać.
Pęknięte lub spękane drewno: Termity zwykle jedzą drewno od wewnątrz na zewnątrz. Tak więc, jeśli zauważysz, że drewno wokół twojego budynku codziennie przerzedza się, oznacza to, że już się zamanifestowało w twoim miejscu.

Oto niektóre ze znaków wskazujących na manifestację termitów. Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania im jest przechowywanie stosu drewna w miejscu zabezpieczonym przed owadami. Możesz je naturalnie odstraszyć, używając olejku pomarańczowego lub kwasu borowego i smarując nimi drewno.

  1. Karaluchy

Karaluchy są jednymi z najczęstszych szkodników występujących w większości domów, dużych lub małych, na kołach lub fundamentach. Zwykle powodują wiele niedogodności, ponieważ dużo się poruszają, podgryzając wszelkie napotkane pokarmy. A ich wadą jest to, że z czasem szybko się mnożą. Jeśli nie powstrzymasz sytuacji wystarczająco wcześnie, rozmnażają się w setkach i naruszą standardy zdrowotne twojego domu.

Pierwszym krokiem do zapobiegania karaluchom jest utrzymanie czystości, co pozbawia je pożywienia. Innym środkiem zapobiegawczym, który możesz wypróbować, jest uszczelnienie szczelin na ścianach i podłogach, aby zablokować ich szlaki z jednego pomieszczenia do drugiego. Możesz także użyć pestycydów lub lepkich pułapek, aby wyeliminować karaluchy.

  1. Muchy

Jeśli mieszkasz na obszarach o znacznie cieplejszym klimacie, musiałeś spotkać się z zagrożeniem much. Owoce i warzywa najczęściej przyciągają muchy, jeśli nie są przez dłuższy czas. Kupując artykuły spożywcze, przechowuj je odpowiednio w lodówce, aby trzymać z dala od tych szkodników. Nie trzymaj ich też zbyt długo, ponieważ nieświeży zapach przyciąga muchy. Ponadto, codziennie sprzątaj śmieci i wyrzucaj śmieci. Muchy można wyeliminować za pomocą wachlarzy, świec lub olejków eterycznych.
eksterminatory opryski na szkodniki

  1. Mrówki

Mrówki mogą być korzystne, ponieważ zjadają szkodliwe owady, takie jak pchły i karaluchy. Ale najprawdopodobniej zaatakują twój dom, jeśli nie będą mieli jedzenia. Aby więc trzymać je z daleka, unikaj pozostawiania okruchów jedzenia na podłodze i zawsze sprzątaj po każdym posiłku. Jeśli po wyegzekwowaniu takich środków nadal wracają, wypróbuj tradycyjną metodę mieszania octu z wodą i spryskania roztworem podłogi.

  1. Komary

Obszary bagienne i wody stojące są najczęstszymi lęgowiskami komarów. Tak więc, jeśli masz swój mały domek na kole obok mokrego obszaru, szansa są wysokie, że zaatakują je komary. Ponadto obszar pod domem może być wylęgarnią komarów, jeśli zostawisz go w krzakach. Może tak nie być w przypadku domu zbudowanego na fundamencie bez szczeliny między gruntem a nadbudową.

Tak więc, aby utrzymać komary z dala, spuść całą stojącą wodę wokół domu, usuń puste pojemniki, które mogą gromadzić wodę deszczową, i wyczyść krzaki. Alternatywnie możesz używać moskitier w nocy, aby zapobiec ukąszeniom, które mogą powodować malarię.‍

  1. Pająki

Pająki szybko pojawiają się w Twoim domu. Zwykle tworzą sieci i w krótkim czasie obejmują kilka zakamarków. Ich metoda kontroli jest prosta; wszystko, co musisz zrobić, to usunąć ich sieci i zniszczyć lub wyczyścić ich kryjówki. Możesz to robić często w ramach rutynowego czyszczenia. Istnieje również możliwość spryskania gniazd roztworem soli lub skorzystania z łapacza pająków.

  1. Pluskwy

Pluskwy mogą sprawić, że spanie stanie się absolutnym koszmarem. Zwykle tworzą się pod materacem, poduszkami, ramami łóżek, bagażem, zagłówkami, tapetami i ubraniami iz czasem rosną. Jednym ze sposobów na pozbycie się ich jest odkurzanie całej sypialni. Umyj pościel w gorącej wodzie i zastosuj parę na materacu, aby zabić pluskwy. Alternatywnie możesz kupić nowe materace, jeśli okażą się trudne do usunięcia.

  1. Myszy

Myszy jedzą praktycznie wszystko w domu, od książek po ubrania, kable elektryczne i meble. Nie chciałbyś ich tolerować, ponieważ ich szkody mogą szybko wynieść tysiące dolarów. Przede wszystkim rozważ uporządkowanie swojego domu, aby pozbawić ich kryjówek. Ponieważ są one również powszechne na obszarach śmieci, możesz rozstawić pułapki wokół domu, aby złapać je, zanim wejdą do twojego domu. Ewentualnie trzymaj kota; myszy będą się bały zbliżania się do twojego domu.

  1. Ćmy

Ćmy często występują w ciemnych miejscach, takich jak szafy, piwnice i strychy. Uwielbiają takie miejsca, bo stanowią dla nich idealną kryjówkę. Mogą zniszczyć twoje ubrania bez względu na materiał, z jakiego są wykonane, czy to włosy, futro, pióra czy jedwab. Możesz zastosować obróbkę chemiczną, aby wyeliminować je z domu. Dodatkowo aromatyczne zioła, takie jak mięta, rozmaryn i liście laurowe, mogą je odstraszyć.
Wniosek

Szkodniki mogą napadać na Twój dom i sprawić, że przebywanie w nim będzie bardzo niewygodne. Z tego powodu musisz podjąć niezbędne środki ostrożności, aby kontrolować i eliminować je z domu. Rozważ współpracę z wiarygodnymi firmami zajmującymi się zwalczaniem szkodników, aby je wyeliminować, jeśli są już w ogromnej liczbie. Dzięki tym praktykom możesz powstrzymać choroby i cieszyć się domem z rodziną i przyjaciółmi.

Blog domowy – warto poczytać