Ty i Twój sąsiad dzielicie płot. Czy ubezpieczenie Twojego domu to obejmuje?

Dom z ogrodzeniem może być niezbędnym dodatkiem do zakupu nieruchomości, ponieważ zapewnia prywatność i ochronę. Jednak zdarzają się sytuacje, w których ty i twój sąsiad będziecie musieli dzielić ogrodzenie. Czy ubezpieczenie właściciela domu obejmuje ogrodzenie, jeśli zostanie uszkodzone lub zniszczone? Może się psuje i chcesz to naprawić lub wymienić? Kto to pokrywa, jeśli dzielicie płot? Kiedy ubezpieczenie tego nie obejmuje? Udzielimy odpowiedzi na wszelkie pytania i pomożemy zdecydować, jakie działania należy podjąć:

Czy jest objęty?

Dzielenie ogrodzenia może przyprawić o ból głowy, ale ważna jest wiedza o tym, kto jest odpowiedzialny za szkody i co jest objęte ubezpieczeniem.

Linia własności

Zrozumienie, czy ogrodzenie znajduje się po Twojej stronie nieruchomości, czy też po wspólnej linii posesji, określi, kto jest za to odpowiedzialny. Koszt ogrodzenia powinien być podzielony między sąsiada i ciebie, jeśli zostanie umieszczony na wspólnej granicy nieruchomości. Jeśli jednak ogrodzenie znajduje się po Twojej stronie posesji, to Ty będziesz tym, który o nie zadba. W przypadkach, gdy ogrodzenie jest wspólne i znajduje się po twojej stronie, zawsze możesz zapytać sąsiada, czy jest skłonny przyczynić się do zniszczenia lub całkowitej odbudowy ogrodzenia.

Aby otrzymać pokrycie, wiele polis wymaga przypadkowego, nagłego lub nieoczekiwanego uszkodzenia mienia. Zdecyduj się na polisę, która obejmie Twój dom i wszelkie wolnostojące konstrukcje wokół niego, takie jak ogrodzenie. Pomoże to pokryć wszelkie naprawy lub wymiany, które mogą być potrzebne. Należy wziąć pod uwagę wszelkie uszkodzenia ogrodzenia spowodowane starzeniem. Kwestie takie jak gnicie, rdza, korozja lub zwykłe zużycie zwykle nie są objęte gwarancją.

Odszkodowanie

Istnieją określone szkody, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o to, czy ubezpieczenie będzie skuteczne. Niektóre z tych sytuacji mogą obejmować:

Obrażenia od ognia. Ogień może być nieprzewidywalny i szybko rozprzestrzeniać się, czasami do miejsc poza domem, takich jak ogrodzenie.
Błyskawica. W niektórych sytuacjach pogoda może być tak surowa, że ​​piorun może uderzyć w Twoją nieruchomość i spowodować nieodwracalne szkody.
Wichura lub grad. Zdarzały się przypadki, gdy wiatr był tak niebezpieczny, że zdmuchnął lub zniszczył ogrodzenie.
Wandalizm. Od czasu do czasu możesz spotkać się z aktami wandalizmu na swojej posiadłości, zwłaszcza jeśli ogrodzenie jest skierowane w stronę ruchliwej ulicy lub obszaru.

Okolicznościowe szkody

Może istnieć kilka innych scenariuszy, w których ogrodzenie może zostać uszkodzone, na przykład przez spadające przedmioty. Uszkodzenia spowodowane przez spadające przedmioty są zazwyczaj objęte ubezpieczeniem, ale zależy to od konkretnych okoliczności danej sytuacji.

Upadłe drzewa

Drzewa mogą odgrywać kluczową rolę w wyburzaniu ogrodzenia ze względu na warunki pogodowe lub ogólną stabilność drzewa. Powalone drzewa są często objęte ubezpieczeniem, ale wszystko zależy od tego, skąd drzewo pochodzi i dlaczego upadło. Na przykład, jeśli drzewo znajdowało się na Twojej posesji, kiedy spadło na ogrodzenie, musiałoby to być spowodowane sytuacjami środowiskowymi, takimi jak wiatr, ogień, błyskawice, burza śnieżna itp.

Jeśli jednak drzewo przewróciło się z powodu zgnilizny i ogólnego starzenia się, ubezpieczenie właściciela domu może tego nie pokryć. Ochrona ubezpieczeniowa może zostać wyłączona z czynników takich jak konserwacja lub starzenie się. W przypadku, gdy w grę wchodzi zgniłe lub umierające drzewo, twoje ubezpieczenie nie pokryje żadnych uszkodzeń ogrodzenia z tego powodu, ponieważ zostałby uznany za wypadek, któremu można było zapobiec. Nadążaj za ogólną konserwacją i stanem zdrowia drzew na Twojej posesji, ponieważ mogą one stanowić poważne zagrożenie bezpieczeństwa dla Ciebie i Twojej rodziny.

Jeśli drzewo znajduje się na sąsiedniej posesji i przewróciło się z powodu warunków pogodowych, jego ubezpieczenie powinno się tym zająć. Jeśli drzewo przewróciło się z powodu zaniedbania lub sąsiad je ścinał i uszkodziło ogrodzenie, możesz złożyć przeciwko niemu roszczenie. Jak wspomnieliśmy wcześniej, te scenariusze będą musiały zależeć od okoliczności, które do nich doprowadziły.

Wypadek samochodowy

Jeśli samochód uderzy w ogrodzenie, ubezpieczenie zwykle to pokryje. Zamiast tego możesz jednak rozważyć złożenie roszczenia w ubezpieczeniu samochodu kierowcy. Ponieważ to była ich wina, mogą zapłacić za szkody w ramach ubezpieczenia samochodu.
Kiedy ubezpieczenie właścicieli domów nie obejmuje ogrodzeń?

Jak wspomnieliśmy, istnieją przypadki, w których ubezpieczenie nie pokryje określonych uszkodzeń ogrodzenia. Możesz nie być w stanie złożyć wniosku o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia właściciela domu za naprawę ogrodzenia z następujących powodów:

Uszkodzenia pleśni. Bądź na bieżąco z utrzymaniem integralności ogrodzenia. Problemy z pleśnią to coś, czemu można zapobiec.
Zgnilizna drewna. Kolejna kwestia, której można uniknąć, regularnie konserwując ogrodzenie.
Inwazja termitów i szkodników. Zazwyczaj można zauważyć początek inwazji. Podejmij zalecane środki ostrożności, aby pozbyć się szkodników z drewna, zanim zniszczą one jego integralność.
Zużycie. Może to przyjść naturalnie z czasem, ale można tego uniknąć po prostu utrzymując ogrodzenie w dobrym stanie.
Zaniedbanie ogrodzenia i pozwolenie mu się rozpaść nie zapewni wymaganego ubezpieczenia.

Co zrobić przed złożeniem wniosku

Zrób zdjęcia uszkodzenia ogrodzenia przed jego oczyszczeniem, ponieważ ważne jest, aby mieć dowód fotograficzny dla swojego ubezpieczyciela.
Uzyskaj od wykonawcy wycenę szkód wyrządzonych Twojemu ogrodzeniu. W ten sposób będziesz w stanie określić znaczenie kosztów i czy lepiej zająć się tym samodzielnie.
Jeśli złożenie roszczenia ma sens finansowy, upewnij się, że ubezpieczenie może pokryć szkody.

Bądź świadomy tego, co pociąga za sobą ubezpieczenie domu, ponieważ może ci pomóc w przypadkach, gdy uszkodzenie ogrodzenia jest widoczne. Jeśli Twoje ogrodzenie poważnie wymaga naprawy, istnieje wiele usług gotowych Ci pomóc. Zajrzyj do lokalnych ogrodzeń mieszkalnych w Winnipeg, gdzie można znaleźć pomoc w przypadku wszelkich potrzeb związanych z ogrodzeniem. Nie radź sobie sam ze stresem związanym z szermierką; pozwól ekspertom wznieść dziś nowe i ulepszone ogrodzenie.

Blog domowy – warto poczytać