Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Warszawa

Ile wydać na grzejnik żeliwny? Cena zależy głównie od ilości żeber oraz od tego czy stosujemy standardową chłodnicę żebrową czy nowoczesną chłodnicę wykończoną. Obecnie cena tego nowego rozwiązania jest praktycznie porównywalna z ceną grzejników stalowych i niższa niż produktów aluminiowych.

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Warszawa

Zanim przejdziemy do zakupu i montażu grzejników aluminiowych, warto zastanowić się, jakiego rodzaju instalacji najlepiej ich nie łączyć. Wiele osób zastanawia się, czy aluminiowe radiatory będą pasować do miedzianych elementów. Cóż, takie rozwiązanie niekoniecznie się sprawdza. Czemu? Powodem jest tzw. korozja galwaniczna. Zjawisko to występuje, gdy elementy aluminiowe stykają się z elementami miedzianymi. Powstaje wówczas ogniwo elektrolityczne, aluminium utlenia się, a połączenia gwintowane tracą swoją szczelność. Efektem jest wspomniana wcześniej korozja elektrochemiczna i galwaniczna oraz zmniejszenie całkowitej mocy urządzenia. Jeśli naprawdę zależy nam na tym połączeniu, można go uniknąć stosując inhibitory korozji. Należy go użyć przy pierwszym montażu, a po każdym usuwamy wodę z chłodnicy i ponownie ją uzupełniamy.

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Warszawa

Ten aluminiowy grzejnik został doceniony za bardzo wysoką wydajność konstrukcji. Produkty wyprodukowane we Włoszech są objęte 12-letnią gwarancją, co świadczy o zaufaniu producenta do jakości jego sprzętu. Aluminiowy grzejnik ma 80 cm długości i 58,4 cm wysokości. Jego pojemność wodna wynosi 3,3 litra i pozwala osiągnąć moc grzewczą do 1700 watów. Maksymalne dopuszczalne ciśnienie robocze wynosi 20 bar. Cała powierzchnia aluminiowego grzejnika jest pomalowana białą farbą. Dzięki temu produkt można dobrze wkomponować w każde wnętrze. Kształt kanalików wewnątrz żeber pozytywnie wpływa na kąt ruchu gorącego powietrza. Pozwoli to na szybsze wymieszanie powietrza w pomieszczeniu. Aluminiowy radiator z 10 żeberkami kosztuje nieco ponad 300 zł.

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Warszawa

Producenci grzejników podają wartości mocy jednostek grzejnikowych na podstawie temperatury wody przepływającej przez grzejnik oraz konkretnej temperatury pomieszczenia, w którym grzejnik będzie pracował. Polska norma PN-EN 442, część 2, dotycząca sposobu badania mocy cieplnej grzejników konwekcyjnych wymaga, aby temperatura wody zasilającej grzejnik wynosiła 75oC, temperatura wody na wylocie z grzejnika 65oC, a temperatura otoczenia 20oC W ten sposób rozpraszanie ciepła Średnia arytmetyczna różnicy temperatur pomiędzy urządzeniem a otoczeniem wynosi 50oC. Ta wielkość jest zwykle nazywana w katalogach ΔT.
Wybierz grzejnik stalowy zgodny z instalacją Twojego domu

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Warszawa

Najpopularniejszymi opcjami, z których mogą wybierać zamienniki grzejników, są modele stalowe i aluminiowe. Stal jest odporna na przypadkowe uderzenia. Jednak nadają się tylko do zamkniętych systemów wodnych ze względu na wewnętrzną korozję. Aluminiowy grzejnik jest wykonany z materiału odpornego na rdzę i dlatego nadaje się również do montażu na zewnątrz. Są łatwiejsze i tańsze w montażu, ale są mniej trwałe i korodują w kontakcie z rurą miedzianą. Inną opcją wartą rozważenia są grzejniki dekoracyjne, dostępne w różnych kolorach i kształtach, które podkreślą charakter wnętrza.

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Warszawa

Nowy grzejnik, którym zamierzamy zastąpić stary, zazwyczaj żeliwny grzejnik sekcyjny, powinien przede wszystkim mieć zdolność do ogrzania pomieszczenia, w którym ma być zainstalowany, oraz wymiary, które pozwalają na jego zamontowanie w poprzedniku. Dla inwestorów ważny jest również wygląd nowego grzejnika. Na uwagę zasługują również inne pozornie mniej istotne elementy, takie jak materiały wykonania, pojemność wodna czy konstrukcja. Decydują o sposobie przekazywania ciepła przez grzejnik, a tym samym o przyszłym komforcie użytkowników centralnego ogrzewania.

Blog domowy – warto poczytać