Dekoracje w kościele na święto Trzech Króli (Objawienie Pańskie)

Czwartego dnia Bożego Narodzenia dzieci śpiewają o świętym Dzieciątku Jezus. Według mitologii greckiej uroczystość ta upamiętnia chrzest Jezusa dokonany przez Jana Chrzciciela. Nazwa nadana uroczystości to Befanabia, która pochodzi od befanos (Βευανος), co po grecku oznacza „objawienie”. Grecka tradycja nazywania obchodów zjawiskami przyrody była kontynuowana, a nazwa nadana temu wydarzeniu brzmiała „drzewo”. Ponadto uroczystość ta nazywana jest także „świętem Trzech Króli”.

Dekoracje w kościele na święto Trzech Króli (Objawienie Pańskie)

Święto upamiętnia chrzest Jezusa dokonany przez Jana Chrzciciela. Ponadto jest również znany jako „chrzest Jezusa”, ponieważ w tym dniu Jezus został ochrzczony przez Jana. Zgodnie z tradycją w tym dniu wszystkie kościoły były udekorowane zielenią, kwiatami oraz złotem lub srebrem. W ten sposób ludzie okazywali szacunek dla obchodów i tego, co reprezentowali. Święto Trzech Króli – czyli Święto Trzech Króli – obchodzone jest do dziś w wielu częściach Europy i Ameryki. Tradycyjne dekoracje tego święta nazywane są po słoweńsku Triplarja i obejmują trzy choinki ze złotymi lub srebrnymi gwiazdami na nich. W niektórych częściach Słowenii drzewa te nazywane są świecznikiem (gwiazdą). Inną tradycją stosowaną przy dekorowaniu kościołów na Święto Trzech Króli jest umieszczanie lalki w środku Gwiazdy Dawida. Dekoracje te mają przynosić radość i otuchę tym, którzy je obserwują.

Dekoracje w kościele na święto Trzech Króli (Objawienie Pańskie)

Według słoweńskich tradycji, około 3000 lat pne trzech mędrców odwiedziło Heroda tego dnia. Podarowali mu złotą monetę z gwiazdą i greckim napisem, który mówił, że są królami z daleka. Dało im to wielki zaszczyt, ponieważ greccy królowie nie odwiedzali dworów innych ludzi, chyba że byli już sojusznikami. W ten sposób mieli nadzieję zebrać cenne dary dla siebie i swojego kraju. Ta tradycja prezentów istnieje od czasów starożytnych; określa się to jako regalitas (podarunki królewskie) i ma swoje korzenie w starożytnych babilońskich praktykach królewskich prezentów, w których królewskie dary były wymieniane na królewskie przysługi.

Dekoracje w kościele na święto Trzech Króli (Objawienie Pańskie)

Mędrcy byli historycznie przedstawiani na wiele sposobów, w tym jako satyry i anioły. Być mońcy byli postawani jako buntownicy i nawet rewolucjoniastki na zawsze- co zobaczyli w czasach rzymskich z godłem króla Acta króla Jana Katynia podczas II wojny światowej.

Blog domowy – warto poczytać