Porządki w ogrodzie na jesień

Kiedy przychodzi jesień, świat wokół nas zmienia się dość radykalnie. Przede wszystkim pojawiają się rozmaite kolory, które nie są częste wiosną czy latem. Cykl życia roślin, zwłaszcza drzew, pociąga za sobą określone konsekwencje. Zmiana kolorystyki liści z zielonej na żółtą czy pomarańczową to rzecz zwyczajna, ale zarazem niosąca za sobą wiele piękna. Są osoby wręcz zakochane w jesiennym klimacie. Tacy ludzie chętnie dekorują swoje domy zgodnie z jesienną tonacją kolorystyczną, jednakże dla właścicieli ogrodów przydomowych czy działkowych ta pora roku to także doza dodatkowych obowiązków. Porządki w ogrodzie na jesień są nieuniknione, zwłaszcza gdy rosną w nim drzewa. Opadające liście warto na bieżąco zbierać i usuwać, co ma znacznie zarówno estetyczne, jak też praktyczne. Wszak na mokrych liściach można się pośliznąć, co nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne.

Typowe prace w ogrodzie przed zimą – porządki w ogrodzie na jesień

Uporządkowanie naturalnego jesiennego „bałaganu” jest bardzo ważnym zadaniem. Proces stopniowego opadania liści z drzew zaczyna się czasami już w drugiej połowie września, ale zwykle na dobre rozkręca się w październiku i trwa aż do końca listopada, gdy osiąga swój szczyt. Oznacza to, że w tym okresie konieczne jest systematyczne usuwanie liści. Sprzątanie w ogrodzie jesienią może być zadaniem relaksującym i nawet przyjemnym, ale trzeba robić to regularnie, aby nie być zmuszonym do sprzątnięcia dużej ilości liści naraz. Regularne działania są zdecydowanie mile widziane i z całą pewnością przyniosą pożądane efekty. Grunt to zaopatrzyć się w odpowiedni osprzęt z grabiami i specjalną miotłą na czele. Zebrane liście najlepiej zapakować w foliowe worki, które potem mogą być odebrane przez miejski bądź gminny zakład oczyszczania.

Porządki w ogrodzie na jesień – szukajmy w nich pozytywów!

Osoby, które chcą być aktywne fizycznie mogą wykorzystać sprzątanie jesienią jako pretekst do tego, aby się nieco poruszać. Bez wątpienia działania z tym związane wymagają pewnej dozy wysiłku, jednakże nie jest to zadanie na tyle forsowne, aby stanowiło poważne obciążenie. Dlatego właśnie sprzątaniem liści mogą się zajmować nawet seniorzy, którym sprawność na to w danym momencie pozwala. Generalnie prace w ogrodzie przed zimą są zajęciem dla całej rodziny i mogą być sposobem na swoistą rodzinną integrację. Bywa, że w ogrodach uwijają się trzy pokolenia rodzin i nie ma w tym absolutnie nic zaskakującego.

Porządki w ogrodzie na jesień – co będzie nam potrzebne?

Kluczowym aspektem utrzymania jesiennego porządku w ogrodach przydomowych jest w gruncie rzeczy regularne usuwanie liści. Tego można dokonać różnymi metodami. Jedną z nich okazuje się z pewnością ich grabienie. Do tego potrzebne są grabie, które kosztują niewiele i powinny znajdować się w każdym domu, do którego przylega ogród. Można je przechowywać w drewnianym domku narzędziowym czy też w piwnicy. Oprócz grabi przydają się także miotły, zwłaszcza te z metalowym włosiem. Liście najlepiej formować na większe kupki znajdujące się w różnych punktach ogrodów, bo potem znaczenie łatwiej będzie zapakować wszystko do worków.

Blog domowy – warto poczytać