4 sposoby na poprawę relacji rodzinnych

Mieszkanie z rodziną w domu dowolnej wielkości może być wyzwaniem. Ale mieszkanie w małym domu, z definicji bardzo małej przestrzeni, może stanowić dodatkowe wyzwanie.

Jednak bez względu na wielkość twojego domu, prawie wszyscy możemy poprawić nasze relacje rodzinne w taki czy inny sposób. Jeśli jesteś w trybie kryzysowym, nie martw się — możesz znaleźć drogę do szczęśliwszej, bardziej stabilnej sytuacji. Jeśli po prostu szukasz sposobów na poprawę, jest tu również wiele dla Ciebie.

Słynny rosyjski powieściopisarz Tołstoj napisał kiedyś, że „Wszystkie szczęśliwe rodziny są takie same; każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób”. Utrudnia to udzielanie ogólnych porad dotyczących przezwyciężania problemów rodzinnych. Niemniej jednak istnieje wiele uniwersalnych aspektów problemów rodzinnych, które zwykle wywodzą się z tych samych problemów i można je rozwiązać w podobny sposób.

Choć znalezienie poczucia spokoju w rodzinie może być nie lada wyzwaniem, to z pewnością warto. Zbyt wiele rodzin ma nierozwiązany konflikt, który z czasem tylko się pogorszył. Ostatnią rzeczą, jakiej ktokolwiek chce, jest niemożność pogodzenia się, zanim będzie za późno – a nigdy nie wiemy, co życie na nas rzuci.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, w jaki sposób możesz osiągnąć zdrowszą dynamikę rodziny, rozumiejąc źródło swoich problemów, a także cztery sposoby, w jakie możesz je poprawić.

Jakie jest źródło problemów rodzinnych?

Pierwszym krokiem, zanim zrobisz prawdziwy postęp w problemach rodzinnych, jest zrozumienie, skąd dokładnie się biorą. Czy ktoś skrzywdził kogoś innego? Czy doszło do jakiejś traumy? Czy nastolatek jest po prostu hormonalnym, nastrojowym nastolatkiem?

Niezbędne jest poświęcenie czasu na zastanowienie się, jakie jest prawdziwe źródło problemu. Jeśli nie wiesz, dlaczego problem trwa, znacznie trudniej jest go właściwie rozwiązać.

W tym artykule znajdziesz cztery przydatne sposoby rozwiązywania problemów rodzinnych, ale jeśli potrzebujesz więcej wskazówek, nie wahaj się sprawdzić pomocnych zasobów dotyczących relacji rodzinnych dostępnych online za pośrednictwem BetterHelp.

4 sposoby na rozwiązanie problemów rodzinnych

Istnieje wiele sposobów na pokonanie problemów rodzinnych, ale są to cztery wypróbowane i prawdziwe metody, które możesz zastosować od razu.

Zorganizuj spotkanie rodzinne

Częstym problemem w rodzinach jest bierne zachowanie agresywne, które ostatecznie jest problemem komunikacyjnym. Kiedy ludzie nie komunikują się właściwie, problemy na pewno się pojawią. Jednym ze sposobów na otwarcie się na siebie nawzajem i bycie bardziej przejrzystym jest zorganizowanie spotkania rodzinnego.

Nie, spotkania rodzinne to nie tylko domena telewizyjnych seriali komediowych. Mogą – i prawdopodobnie powinny – stać się częścią Twojej codziennej rutyny rodzinnej. Otwierając różne rzeczy i dając każdemu platformę, możesz zdusić potencjalne problemy w zarodku i rozwiązać bieżące.

Jednym z ważnych aspektów jest zapewnienie, że każdy ma szansę wyrazić swoje zdanie. Nie ma znaczenia, czy jest to najmłodszy, czy dziadek – każdy musi czuć się wysłuchany, inaczej spotkania przyniosą odwrotny skutek.

Zróbcie razem coś fajnego

Rozmowa o sprawach jest absolutnie niezbędna, dzięki czemu spotkania rodzinne są świetnym pierwszym krokiem. To powiedziawszy, istnieją inne, bardziej zabawne metody. Na przykład wspólne robienie czegoś fajnego może pomóc w zmniejszeniu trwającego konfliktu i pomoże wzmocnić więź rodzinną.

Podobnie jak w przypadku spotkania rodzinnego, ważne jest, aby wszyscy byli uwzględnieni. Oznacza to, że musisz wybrać aktywność, z którą każdy może się włączyć. Jeśli tylko jedna osoba nie jest zainteresowana lub czuje się wykluczona, ryzykujesz zaostrzenie wszelkich problemów, które mogą już być obecne.

Nie ma znaczenia, czy jest to coś tak prostego jak wieczór z pizzą i filmem, spędzając razem trochę czasu i wyluzowując się, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zapomnisz o konflikcie i miejmy nadzieję, że od niego odejdziesz. Może to być szczególnie dobra taktyka w przypadku mniej poważnych problemów rodzinnych.

Autorefleksja

Czasami możemy być tak pochłonięci chęcią „naprawienia” naszej rodziny, że możemy być zbyt skupieni na wszystkich innych. Jednak niezwykle ważna jest samoświadomość. Zastanów się nad poświęceniem czasu na zastanowienie się nad własnym bagażem i tym, jak sam możesz przyczyniać się do napięć lub problemów w rodzinie.

Nie oznacza to, że wszystko jest twoją winą! Ale jako członek rodziny warto zrobić krok wstecz i ocenić swoją rolę w rodzinie. Co w szczególności możesz wnieść? Jak możesz pomóc złagodzić konflikt?

Poświęcając czas na zastanowienie się nad swoją własną rolą w rodzinie, możesz mieć kilka ważnych uświadomień, które mogą lepiej pomóc ci poprawić relacje rodzinne.

Szukaj pomocy

W końcu możesz dojść do punktu, w którym powinieneś szukać zewnętrznej pomocy w swoich problemach rodzinnych. Może to być doradca religijny, zaufany członek rodziny lub przyjaciel – nie ma to większego znaczenia, o ile ich przewodnictwo jest dobre.

Ale jeśli twoje problemy są poważne, prawdopodobnie najlepiej poszukać pomocy profesjonalisty. Poradnictwo dla par i poradnictwo rodzinne pomogło niezliczonym rodzinom na przestrzeni lat. To jestid, wszyscy muszą być zaangażowani w ten pomysł. Jeśli tylko jedna osoba nie chce uczestniczyć w doradztwie grupowym, może to wykoleić cały proces.
Wniosek

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w małym domu, czy w rezydencji, możesz mieć problemy rodzinne. To normalne! Nie oznacza to jednak, że musisz je zaakceptować.

Nieleczone spory rodzinne mogą prowadzić do całkowitego złamania serca, na przykład wtedy, gdy rodzice i dzieci nie rozmawiają już ze sobą. Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, musisz być produktywny.

Tak więc, niezależnie od tego, czy zaczniesz organizować spotkania rodzinne, zrobić coś fajnego razem, poświęcić czas na samoocenę, czy szukać pomocy z zewnątrz (lub jakiejś kombinacji powyższych), możesz osiągnąć silniejszą dynamikę rodziny. Będzie to wymagało czasu i wysiłku, ale warto będzie móc spojrzeć wstecz na problemy rodzinne jako na problem z przeszłości, a nie na ciągle trwający.

Blog domowy – warto poczytać