Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Szczecin

Rodzaje grzejników

Sposób przekazywania ciepła do pomieszczenia: konwekcja lub podczerwień. Jeśli chodzi o grzejniki konwekcyjne, ich działanie polega na ogrzewaniu poruszającego się powietrza, które porusza się pod wpływem grawitacji, czyli lżejsze ogrzane powietrze unosi się, a cięższe opada.

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Szczecin

Kaloryfery dostarczają ciepło z wodociągu do naszych pomieszczeń. Montaż grzejników odbywa się na końcowym etapie budowy domu lub remontu mieszkania. Grzejniki to zwykle nieporęczne konstrukcje wykonane ze stali, aluminium lub żeliwa. Prawidłowe działanie grzejników wpływa na komfort i jakość codziennego życia. Ile kosztuje montaż grzejnika i od czego zależy cena grzejnika?

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Szczecin

Wstępne uruchomienie podgrzewacza wymaga wyregulowania przepływu i zamontowania głowicy termostatycznej. Najlepiej zrobić to w sezonie grzewczym, kiedy całe urządzenie będzie pracowało w normalnych warunkach pracy. Kondycjonowanie przepływu odbywa się zwykle poprzez testowanie, ponieważ zwykle nie dysponujemy parametrami technicznymi i eksploatacyjnymi instalacji, aby to obliczyć. Przy stabilnej temperaturze w pomieszczeniu i działającym obiegu grzewczym różnica temperatur między zasilaniem a powrotem powinna wynosić 10-15°C. Jeśli tak nie jest, użyjemy pierścienia wewnętrznego w zaworze termostatycznym do ustawienia żądanego spadku temperatury.

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy

Firma Rettig Heating Zastąpił stary grzejnik żeliwny grzejnikiem z blachy stalowej. Nowy grzejnik może mieć podobny rozmiar lub (w razie potrzeby) zupełnie inny. Wtedy jednak konieczna będzie modyfikacja gałęzi zaopatrzenia i powrotu. Długość grzejnika o określonej wysokości (60 i 90 cm) i mocy około 1300 watów (na przykład 10-częściowy żeliwny grzejnik segmentowy) będzie się różnić w zależności od liczby płyt. Najdłuższa jest pojedyncza płyta (typ 11), a najkrótsza trzypłytowa (typ 33). Dla parametrów 70/55/20oC długości te będą jak na rysunku

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Szczecin

Wymiana nieszczelnego grzejnika wykonanego z żeliwa lub blachy wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu hydrauliki i możliwości instalacji grzewczej. W pracy mogą pojawić się nieprzewidziane trudności, które znacznie poszerzą zakres prac, a lekkomyślne zachowanie spowoduje duże straty. Planując tego typu wymianę, sprawdzamy, w jaki sposób i z jakiego materiału są podłączone rury, jaki jest rozstaw i średnica końcówek przyłączeniowych oraz jaka jest moc znamionowa starego grzejnika.

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Szczecin

Fakt, że starsze grzejniki żeliwne (takie jak aluminiowe grzejniki płytowe) zajmują więcej miejsca przy tej samej mocy i wydajności, co nowe grzejniki, jest zdecydowanie wadą. Jest to szczególnie ważne przy urządzaniu ograniczonych przestrzeni. Również „żebra” nie nadają się dobrze do łazienek, gdzie grzejniki łazienkowe o dodatkowej mocy przewyższają je wszechstronnością. W wielu starszych grzejnikach brakuje też wygodnego termostatu, który pozwala łatwo dostosować temperaturę do aktualnych potrzeb.

Blog domowy – warto poczytać