Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Bydgoszcz

Wymień grzejnik żeliwny na stalowy

Firma Rettig Heating Zastąpił stary grzejnik żeliwny grzejnikiem z blachy stalowej. Nowy grzejnik może mieć podobny rozmiar lub (w razie potrzeby) zupełnie inny. Wtedy jednak konieczna będzie modyfikacja gałęzi zaopatrzenia i powrotu. Długość grzejnika o określonej wysokości (60 i 90 cm) i mocy około 1300 watów (np. 10-częściowy żeliwny grzejnik segmentowy) będzie się różnić w zależności od liczby płyt. Najdłuższa jest pojedyncza płyta (typ 11), a najkrótsza trzypłytowa (typ 33). Dla parametrów 70/55/20oC długości te będą jak na rysunku

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Bydgoszcz

Nowy grzejnik, którym zamierzamy zastąpić stary, zazwyczaj żeliwny grzejnik sekcyjny, powinien przede wszystkim mieć zdolność do ogrzania pomieszczenia, w którym ma być zainstalowany, oraz wymiary, które pozwalają na jego zamontowanie w poprzedniku. Dla inwestorów ważny jest również wygląd nowego grzejnika. Na uwagę zasługują również inne pozornie mniej istotne elementy, takie jak materiały wykonania, pojemność wodna czy konstrukcja. Decydują o sposobie przekazywania ciepła przez grzejnik, a tym samym o przyszłym komforcie użytkowników centralnego ogrzewania.

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Bydgoszcz

Stare żeliwne lamele idealnie współgrały z nowoczesnym automatycznym kotłem kondensacyjnym. Duża bezwładność jest tutaj zaletą. Warunki – Docieplenie budynku, wówczas instalacja nie wymaga zasilania wyższego niż 50/40 przez 99% czasu pracy.

Sprawdź czy Twój grzejnik stalowy jest przystosowany do bydgoskiego klimatu

Izolacja może wiele znaczyć? Kondensta najlepiej nadaje się do ogrzewania niskotemperaturowego – ogrzewanie podłogowe, grzejniki o niskich temperaturach grzewczych. Jeśli musisz wepchnąć duże ciepło do grzejnika, kondensat osiągnie taki sam efekt jak normalny kocioł.

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Bydgoszcz

Podczas nowej instalacji należy zwrócić uwagę na odległość między każdym grzejnikiem a źródłem ciepła. Należy zrównoważyć przepływy w grzejnikach tak, aby ciepło równomiernie docierało do każdego grzejnika. Działa to również z ustawieniami wstępnymi dla poszczególnych grzejników. Problem ten występuje częściej w przypadku grzejników połączonych równolegle niż w przypadku rozdzielaczy. Pompa obiegowa ogrzewania to najprostszy sposób na pompowanie ciepłej wody przez najbliższy grzejnik. Można tego uniknąć zmniejszając stopniowo ustawienia od najdalszych grzejników (np. ustawienie 8) do grzejników najbliższych (np. ustawienie 4/3).

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Bydgoszcz

Zadaniem instalacji grzewczej jest stworzenie takiego klimatu w pomieszczeniu, który zaspokoi potrzeby cieplne ludzi oraz zapewni prawidłowe funkcjonowanie procesów technicznych. W przypadku układu krążenia urządzenie rozprowadza ciepło wytwarzane przez źródło ciepła po całym ciele – budynku – w celu uzyskania równowagi termicznej.

Blog domowy – warto poczytać