Jak wymienić grzejnik w domu, mieszkaniu ? Wymiana grzejniów

Zmiana, wymiana przeniesienie grzejnika w pokoju, domu czy mieszkaniu może być wyzwaniem. Można i chyba najlepszą opcją będzie zatrudnienie hydraulika, który powinien uporać się z tym tematem (w końcu to jego praca). Można jednak próbować wykonać prace hydrauliczne na własną rękę, temat niełatwy ale możliwy do wykonania jeśli posiadamy zdolności manualne oraz pewną smykałkę do remontów domowych 🙂

Grzejnik żeliwny czy grzejnik stalowy ? Różnice, ceny plusy i minusy

Kiedyś montowało się w domach i mieszkaniach / blokach głównie grzejniki żeliwne z prostej przyczyny, nie było innych. Obecnie wybór jest duży i wiele osób zmienia stare żeliwne grzejniki na nowe stalowe. Grzejniki żeliwne nie grzeszyły urodą, jednak dzisiaj mają coś w sobie i czasem warto zachować jeden taki zabytek dla dalszych pokoleń. Z pewnością plusem grzejnika żeliwnego jest jego długi czas grzania po tym jak już się nagrzeje. Jego masa oraz ilość wody jaka się znajduje w grzejniku powoduje, że po nagrzaniu, grzejnik żeliwny długo pozostaje ciepły. Minus z kolei to czas dłuższego nagrzewania się.

Jeśli chodzi o grzejnik stalowy to na plus należy zaliczyć jego niską wagę w stosunku do żeliwnego. Grzejnik stalowy znacznie szybciej się nagrzewa ze względu na mniejszą objętość wody oraz mniejszą wagę, ale zarazem znacznie szybciej się schładza. Grzejniki stalowe z reguły mają lepszy wygląd od żeliwnych i możliwa jest ich personalizacja np przez specjalne naklejki grzejnikowe 🙂 Grzejniki stalowe mogą zostać wyposażone w dodatkowe wentylatory, które przyspieszają nagrzewanie pomieszczenia.

Wymiana grzejnika jak ?

Jak już wcześniej napisałem najlepiej zdecydować się na pomoc fachowca, jeśli jednak posiadamy pewne zdolności oraz zmysł techniczny można prace wykonać we własnym zakresie. Tutaj z pewnością przyda się podstawowy zestaw narzędzi jak klucze francuskie, pakuły oraz palnik do grzania – lutowania i zestaw rurek. Zakładając oczywiście, że jakieś zmiany będą konieczne. Może się okazać, że tylko zmieniamy grzejnik z żeliwnego na stalowy i wszystkie rurki pasują, w takim wypadku nie trzeba nic zmieniać.

Ważne aby przed wymianą grzejnika, zamknąć wodę oraz wylać wodę z rur / systemu grzewczego. W innym wypadku możemy mieć małą powódź w domu 🙂 Tak czy siak przy wymianie grzejnika jakaś część wody i tak wypłynie, więc warto przed przystąpieniem do prac podłożyć pod grzejnik stare szmaty czy ręczniki.

Blog domowy – warto poczytać