Co to jest gazomierz miechowy i gazomierze miechowe ?

Co mierzą gazomierze mieszkowe

Gazomierze mieszkowe przeznaczone są do jak najdokładniejszego pomiaru ilości zużytego gazu ziemnego. Niezwykle rzadko zdarza się, aby odczyty liczydła nie zgadzały się z faktycznym zużyciem niebieskiego paliwa. Dlatego jeśli martwi nas wysoki rachunek, musimy najpierw przeanalizować, czy nie jest on spowodowany innymi czynnikami.

Gazomierze miechowe Termet

Gazomierz to układ pomiarowy niezbędny do określenia zużycia gazu, a dokładniej ilości przepływającego gazu. Najczęściej stosowane gazomierze mieszkowe podłączane są do sieci gazowej króćcem wlotowym i króćcem wylotowym do domowej instalacji gazowej. Ciśnienie wtłacza gaz do manometru, w którym znajdują się dwie komory. Najpierw pierwszy jest napełniany gazem, a następnie drugi, aż gaz dostanie się do jednostki domowej. Każdy cykl miechowy mierzy tę samą objętość gazu. Miechy napędzają koła zębate i zębatki, które sterują licznikiem wskazującym numerycznie zużycie gazu. Każdy gazomierz przed montażem jest kalibrowany przez laboratorium pomiarów objętości Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego Polskiego Górnictwa Nafty i Gazu. W ten sposób następuje legalizacja układu pomiarowego.

Jak działają gazomierze mieszkowe

Gazomierz miechowy to urządzenie do pomiaru ilości gazu, które wykorzystuje zasadę pracy miecha. Składa się z cylindrycznego miecha, który jest wypełniony gazem do pomiaru, oraz mechanizmu do odczytu ilości gazu z miecha. Gazomierz miechowy jest często stosowany do pomiaru ilości gazu ziemnego w sieciach dystrybucyjnych.

Gazomierze miechowe Termet

Po napełnieniu pierwszej komory gaz jest „wpychany” do drugiej komory, a błękitne paliwo wtłaczane jest bezpośrednio do gospodarstwa domowego. Każdy cykl miechów mierzy tę samą objętość gazu. Dzięki systemowi kół zębatych i kół zębatych napędzanych ruchem miechów „informacja” o ilości dostarczonego gazu przekazywana jest do licznika wskazującego zużycie w przeliczeniu na metr sześcienny.

Gazomierze miechowe Termet

Działanie gazomierzy w naszych domach można porównać do akordeonu. Podobnie jak ten przyrząd – gazomierz ma mieszek. Jednak jeśli chodzi o gazomierze, to nie są one stworzone do wydawania dźwięku, ale do dokładnego pomiaru przepływu niebieskiego paliwa.

Co to jest gazomierz mieszkowy – gazomierz miechowy

Zwykle to firma gazownicza decyduje o wysłaniu gazomierza do naszego domu, jeśli jest on używany do rozliczeń z dystrybutorem gazu. Jeśli jednak chcesz zainstalować dodatkowy gazomierz, tzw. podlicznik, do rozliczeń z lokatorami lub jeśli w domu są 2 osobne rodziny, musisz wiedzieć jak to zrobić.

Gazomierze miechowe Termet

Moduł komunikacji gazomierzy unismart to dedykowane rozwiązanie dla systemów AMR w gazownictwie, tańsza alternatywa dla gazomierzy inteligentnych. Nadaje się dla klientów i zastosowań, które nie wymagają pełnej funkcjonalności oferowanej przez inteligentne gazomierze oraz wszędzie tam, gdzie niskie zużycie gazu i rzadkie odczyty wymagają zastosowania adekwatnego ekonomicznie rozwiązania technicznego. Jednocześnie jest to produkt oferujący szeroki wachlarz funkcji w zakresie odczytu gazu i bilansu jego sieci, zgodnie z normami europejskimi. UniSmart powstał w oparciu o doświadczenie wyprodukowania w ostatnich latach setek tysięcy inteligentnych gazomierzy na rynek UE. Został stworzony z myślą o specyfice polskiego rynku, z dużą liczbą odbiorców w taryfach W1 i W2, jednak rozszerzenie funkcjonalności UniSmart o rejestry danych ułatwia korzystanie z niego także innym grupom odbiorców. Liczniki kradzieży firmy Apator Metrix S.A., wyprodukowane po 2005 roku. Łatwy w instalacji i konfiguracji Łączy się jak standardowy nadajnik impulsów podłączony do gazomierza w sieci i konfiguruje się bezprzewodowo. Kompatybilność Zastosowanie otwartego protokołu komunikacyjnego zgodnego z normami EN zapewnia kompatybilność ze sprzętem innych producentów oraz umożliwia komunikację w ramach systemu AMR. Czytanie jest przez radio. Moduł jest zgodny z innymi istniejącymi specyfikacjami technicznymi w krajach UE, takimi jak OMS. Elastyczność Może być stosowany w systemach mobilnych lub stacjonarnych

Blog domowy – warto poczytać