Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Dąbrowa Górnicza

Grzejniki stalowe są mocniejsze i mogą wytrzymać większe obciążenia

Wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne jest zdecydowanym wyróżnikiem modeli żeliwnych i jest rozwiązaniem stosowanym od wielu lat. Dosłownie nadal są. W wielu mieszkaniach, zwłaszcza w apartamentowcach z lat 80-tych lub pomieszczeniach gospodarczych, takich jak szkoły, tego typu system grzewczy wciąż nie wymaga doposażenia.

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Dąbrowa Górnicza

Od wielu lat radiatory żebrowane uważane są za najbardziej wydajne i niezawodne rozwiązanie. Ich największą zaletą jest trwałość – są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a w optymalnych warunkach nie ulegają korozji. W wielu domach dożywają nawet 50 lat. Podgrzewane grzejniki pozostają gorące przez długi czas, ale nagrzewanie zajmuje dużo czasu. Grzejniki żeliwne o tej samej mocy i wydajności, co bardziej nowoczesne modele, zajmują więcej miejsca. Jest to ważne, gdy przestrzeń jest ograniczona. Te grzejniki raczej nie nadają się do użytku w łazienkach. Brakuje im również wygodnego termostatu. Najczęstszą wadą jest ich wygląd. Nawet pokrycie grzejnika farbą może dać dość krótkotrwały efekt. Również ich koordynacja z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi może być problematyczna.

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Dąbrowa Górnicza

Ciała obce w systemie — stukanie może spowodować wniknięcie ciał obcych do systemu. Pod wpływem zmian ciśnienia porusza się po całej instalacji, uderzając w ściany, wydając różne dźwięki. Niestety nie byliśmy w stanie samodzielnie usunąć obcego materiału z instalacji, aby to naprawić, musieliśmy skorzystać z usługi hydraulicznej.

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Dąbrowa Górnicza

Pukanie, brzęczenie i brzęczenie w kaloryferze – znasz to? Takie odgłosy są denerwujące i nie dają spać. Z nami dowiesz się, dlaczego w Twoim kaloryferze hałasuje, kiedy należy wezwać serwis hydrauliczny, a kiedy możemy sami usunąć usterkę. Sprawdź nasze wskazówki i spróbuj rozwiązać problem.

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Dąbrowa Górnicza

Fakt, że starsze grzejniki żeliwne zajmują więcej miejsca przy tej samej mocy i wydajności, co nowsze grzejniki żeliwne (takie jak aluminiowe grzejniki płytowe) jest z pewnością wadą. Jest to szczególnie ważne przy urządzaniu ograniczonych przestrzeni. Również „żebra” nie nadają się dobrze do łazienek, gdzie grzejniki łazienkowe o dodatkowej mocy przewyższają je wszechstronnością. W wielu starszych grzejnikach brakuje też wygodnego termostatu, który pozwala łatwo dostosować temperaturę do aktualnych potrzeb.

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Dąbrowa Górnicza

Kolejną cechą żeliwnych grzejników żebrowych jest ich bardzo duża bezwładność cieplna, co dla jednych może być wadą, a dla innych zaletą. Mówiąc najprościej, po podgrzaniu grzejnik pozostaje gorący przez długi czas, gdy piec przestaje go zasilać. Niestety odbywa się to kosztem dłuższej rozgrzewki. Taki grzejnik potrzebuje dużo czasu, aby osiągnąć pożądaną temperaturę. Długie okresy „ocieplenia” najlepiej sprawdzają się w domach ze starszą instalacją, gdzie pomieszczenia są ogrzewane tylko regularnie, np. kilka godzin dziennie.

Blog domowy – warto poczytać