Jakie błędy najczęściej popełnia się podczas remontu domu i jak ich uniknąć

Upewnij się, że masz plan

Ponownie podkreślamy potrzebę opracowania szczegółowych planów niezbędnych do wykonania prac, najlepiej krok po kroku dla każdego pomieszczenia. W końcu nie można rozpocząć tapetowania lub malowania bez uprzedniego przygotowania powierzchni ścian i sufitów. Równie ważne i nie do pominięcia jest wcześniejsze sporządzenie kosztorysu i określenie kwoty budżetu, jaką możemy przeznaczyć na dekorację, w tym zakup materiałów i zatrudnienie ekip dekoratorskich.

Jeśli nie jesteśmy pewni ilości gniazdek elektrycznych w danym pomieszczeniu (dokładne rozmieszczenie urządzeń nie jest znane), warto kierować się zasadą – nigdy nie mieć za dużo gniazdek i rozplanować je na każdej ścianie. Uchroni to Cię przed nieestetycznymi przedłużaczami i splątanymi kablami w przyszłości.

Upewnij się, że budżetujesz cały proces renowacji

Podstawą przygotowania się do remontu jest sporządzenie solidnego rachunku wydatków. Jeśli robi to profesjonalna ekipa, powinniśmy od razu poprosić ją o kosztorys. Warto przeliczyć ilość potrzebnych produktów i zwrócić uwagę na ich jakość. Pomoże nam to uchronić się przed nieuczciwymi kontrahentami. Jeśli chcemy urządzić go sami, nie zapomnijmy doliczyć kosztu skromnych elementów, takich jak karton do spakowania rzeczy, folia zabezpieczająca meble czy torba na drobiazgi.

Proces ten wymagał jednak znacznych nakładów finansowych, ponieważ wymieniono wystrój i elementy architektoniczne całego domu. Eksperci od renowacji biorą pod uwagę wszystkie te czynniki. W szczególności wzięli pod uwagę maksymalny czas, jaki materiał może wytrzymać przy odpowiedniej konserwacji.

Zaplanuj remont etapami

W kolejnych rozdziałach zajmiemy się poszczególnymi etapami każdego remontu – przygotowaniem układu funkcjonalnego, określeniem stylu wnętrza i oszacowaniem kosztów. Nauczysz się łatwych i praktycznych sposobów planowania renowacji, bez potrzeby korzystania ze specjalistycznych narzędzi lub programów.

Aby prace remontowe przebiegały szybko, sprawnie, zgodnie z planem iz zadowalającymi efektami, konieczne jest odpowiednie przygotowanie prac. Warto dokładnie zaplanować zmiany lub zatrudnić projektanta wnętrz, trzeba też sporządzić harmonogram i kosztorys. Jeśli jednak nie masz doświadczenia, powinieneś unikać samodzielnego wykonywania remontu.

Blog domowy – warto poczytać