Wałek z dystansem (malarski) – Jak dobrze i prawidłowo pomalować ściany ?

Malowanie ścian nie jest tematem super skomplikowanym, aby zrobić to dobrze, potrzeba zastosować kilka sztuczek ułatwiających pracę oraz trochę cierpliwości.

Wałek z dystansem – Ile razy malować ściany ?

Standardowa usługa zlecenia malowania ścian obejmuje pomalowanie ich dwa razy. Taka opcja jest wystarczająca dla ścian malowanych tym samym kolorem. Np. malujemy ściany na biało na białym kolorze, w takim wypadku dwukrotne malowanie w zupełności powinno wystarczyć. Jeśli jednak malujemy kolorem białym na farbie, która mogłaby przebijać, może się okazać, że konieczne będzie malowanie nawet trzy razy.

Wałek z dystansem – Farba farbie nierówna

Jeśli chcemy prace wykonać dobrze, warto zainwestować w lepszą farbę akrylową, a najlepiej w farbę akrylowo – lateksową. Pozwoli to na dobre wykonanie malowania. Dobre farby lateksowo – akrylowe: Sigma, Bondex itp pozwolą na bardzo dobre krycie powierzchni, co zdecydowanie usprawni cały proces malowania. Słabej jakości farby będą kiepsko kryć i mocno chlapać po całej podłodze czy meblach. Farba akrylowa, to taka, którą można zmyć ciepłą wodą w momencie gdy nie jest jeszcze wyschnięta. Daję to nam plus i możliwości umycia narzędzi oraz miejsc zabrudzonych po zakończonej pracy.

Wałek z dystansem – Gruntowanie przed malowaniem – wałek malarski

Warto wykonać gruntowanie ścian i sufitów przed rozpoczęciem malowania farbą docelową. W tym celu należy zastosować jakiś grunt szczepny np. Unigrunt lub podobny. Dzięki gruntowaniu malowanie będzie dużo przyjemniejsze, a krycie oraz szczepność farby do podłoża dużo lepsze.

Wałek z dystansem – Zabezpieczenie powierzchni przed malowaniem – wałek malarski

Należy pamiętać, że nawet najlepsza farba będzie w pewnym stopniu pryskać czy chlapać. Nawet super lateksowo – akrylowe farby zostawią po sobie mikroskopijne krople farby. Stąd należy przed malowaniem zabezpieczyć folią oraz taśmą malarską wszystkie powierzchnie, które nie mają być malowane (podłogi, meble, parapety itd). Taśma malarska będzie niezbędna dla wykonania odcięć pomiędzy farbą np. na suficie oraz na ścianach. Jest to standardowy patent stosowany, gdy są różne kolory lub odcienie farby.

Wykończenie narożników podczas malowania – wałek malarski

Standardowym kłopotem „początkującego malarza” są nie pomalowane lub źle pomalowane narożniki oraz łączenia pomiędzy kątami ścian oraz ścian i sufitów. Ciężko w takim miejscach dojść wałkiem, w tym momencie przydaje się mały pędzel, który pozwoli zamalować takie miejsce i nie będzie śladu w różnicy odcienia malowanej farby.

Wałek z dystansem – Malowanie wałkiem!

Na koniec rada odnośnie narzędzi do malowania. Warto zaopatrzyć się w korytko dostosowane do wielkości posiadanego wałka oraz sam wałek. Do większych powierzchni warto kupić szerszy wałek, malowanie będzie szybsze i prostsze. Dodatkowo, warto dokupić mniejszy wałek oraz mniejszy pędzel do wykonywania poprawek i wykończeń. W ogóle warto malować ściany i sufity wałkiem ponieważ powoduje on mniej chlapania i pryskania farby, powoduje że malowane ściany są bardziej jednolite.

Wałek malarski z dystansem

Pamiętać należy aby wykonywać ruchy malarskie w jedną stronę i najlepiej wzdłuż okna (sufit). Dodatkowo zabezpieczy to nas przed ewentualnymi smugami oraz możliwymi niedociągnięciami. Można w jednym miejscu przemalować wałkiem w różne strony, ale na sam koniec należy „przejechać” wałkiem w prostej linii od góry do dołu wzdłuż okna (malowanie sufitów) oraz od sufitu do podłogi (malowanie ścian).

Stosując powyższe zasady malowanie pomieszczeń będzie samą przyjemnością!

  • wałek malarski z dystansem
  • korytko do malowania
  • wałek z dystansem

Blog domowy – warto poczytać