Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Świnoujście

Grzejniki stalowe są lepszym wyborem dla obszarów przybrzeżnych

Kupujący najczęściej decydują się na grzejniki stalowe. Kosztują mniej niż aluminiowe. Co równie ważne, mogą mieć różne rozmiary i formy. Wymiana grzejników w bloku na grzejniki stalowe to dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na szybkim ogrzaniu mieszkania. Jest to możliwe dzięki małej pojemności wodnej. Jeśli obecnie posiadamy grzejniki żeliwne, musimy być przygotowani na dokonanie niezbędnych modyfikacji w końcówkach istniejącego już w mieszkaniu centralnego ogrzewania – grzejniki stalowe mają zazwyczaj inny rozstaw przyłączy.

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Świnoujście

Grzejniki żebrowe okazały się na tyle skutecznym i niezawodnym rozwiązaniem, że żaden lepszy wynalazek nie był w stanie ich zastąpić przez dziesięciolecia. Pokolenia dorastały w pokojach ogrzewanych tym żeliwnym grzejnikiem. Ich największą zaletą jest trwałość – prawdziwa „zbrojna” konstrukcja, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne iw optymalnych warunkach nie koroduje. Ponieważ nie mają żadnych uszkodzeń, mogą z łatwością przetrwać 20, 30 lat, a nawet więcej. W wielu domach grzejniki żeliwne wytrzymują do 50 lat.

Grzejniki żeliwne nie są tak energooszczędne

Fakt, że starsze grzejniki żeliwne zajmują więcej miejsca przy tej samej mocy i wydajności, co nowsze grzejniki żeliwne (takie jak aluminiowe grzejniki płytowe) jest z pewnością wadą. Jest to szczególnie ważne przy urządzaniu ograniczonych przestrzeni. Również „żebra” nie nadają się dobrze do łazienek, gdzie grzejniki łazienkowe o dodatkowej mocy przewyższają je wszechstronnością. W wielu starszych grzejnikach brakuje też wygodnego termostatu, który pozwala łatwo dostosować temperaturę do aktualnych potrzeb.

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Świnoujście

Kolejną cechą żeliwnych grzejników żebrowych jest ich bardzo duża bezwładność cieplna, co dla jednych może być wadą, a dla innych zaletą. Mówiąc najprościej, po podgrzaniu grzejnik pozostaje gorący przez długi czas, gdy piec przestaje go zasilać. Niestety odbywa się to kosztem dłuższej rozgrzewki. Taki grzejnik potrzebuje dużo czasu, aby osiągnąć pożądaną temperaturę. Długie okresy „ocieplenia” najlepiej sprawdzają się w domach ze starszą instalacją, gdzie pomieszczenia są ogrzewane tylko regularnie, np. kilka godzin dziennie.

Grzejniki można wymienić bez wydawania dużych pieniędzy

Na rynku pojawiło się ciekawe rozwiązanie, przydatne przy wymianie starych grzejników żeliwnych na nowe, gdy nie ma możliwości wymiany rur centralnego ogrzewania. Dotyczy to grzejników mocowanych od dołu. Polega ona na zastosowaniu specjalnych adapterów, które sprawiają, że rozstaw połączeń jest bardzo elastyczny. Zestaw montażowy pozwala na dowolne ustawienie odpowiedniej odległości króćca od ściany, co jest niezbędne przy wymianie grzejnika. W połączeniu z elastycznością adaptera D i prostotą wykonania montaż grzejnika do istniejących przyłączy nie spowoduje większych problemów. Taki zestaw składa się z: przejściówki, pokrywy oraz złącza śrubowego z pierścieniem zaciskowym (rys. 10).

Wymiana grzejnika żeliwnego na stalowy Świnoujście

Innym rozwiązaniem wartym odnotowania jest zastosowanie specjalnego adaptera w przypadku zakupu źle rozstawionych przyłączy grzejnika. Ta metoda jest jednak ograniczona niewielką różnicą odległości między rurą a szpulą łączącą. Rysunek 11 przedstawia ideę tego rozwiązania, które jest bardzo praktyczne ze względu na wiele błędów popełnianych przy zakupie zamiennego radiatora. Dzieje się tak dlatego, że klienci indywidualni kupują bardziej dostępne grzejniki o wysokości całkowitej 600 mm (typowa wysokość na polskim rynku) i rozstawie rurek przyłączeniowych np. 50 mm. Ten typ adaptera pozwala zniwelować tę różnicę bez konieczności wymiany i oczekiwania na nowy pasujący grzejnik.

Blog domowy – warto poczytać