Jak wkopać obrzeże trawnikowe ?

Przygotuj ziemię – Jak wkopać obrzeże trawnikowe ?

Przygotuj ziemię. Ściągnij wierzchnią warstwę gleby wzdłuż linii zaznaczonej sznurkiem. Nie musisz kopać. Wystarczy usunąć kilka centymetrów z góry. Ile? Zależy to od wybranego rodzaju krawędzi. Najniższa wersja usuwa tylko 3 cm, najwyższa wersja – około 6 cm.

Jak wkopać obrzeże trawnikowe ?

Jak wbijesz gwóźdź gęściej, to wytrzyma, przy zmniejszeniu pracy, dużo, a jeśli teren jest w miarę równy, to zrób jak myślisz, bo estetycznie różnicy nie ma. Okopaliśmy się w nim, bo w końcu było bezpieczniej i mniej prawdopodobne było potknięcie się podczas przechodzenia obok. Oceń sam, przetestuj gwóźdź i zobacz, jak się trzyma.
Krok piąty – wbij kotwicę. Po upewnieniu się, że listwy są ułożone prawidłowo, należy odpowiednio zabezpieczyć obrzeże ogrodu. Do tego celu służą kotwy. Załóżmy, że w promieniu jednego metra należy uderzyć trzy kotwice – na początku, na końcu iw środku. Jeśli jednak czujesz, że teren jest wyjątkowo wymagający i niestabilny, możesz wybrać więcej. Możesz także umieścić dodatkowe punkty kontrolne w newralgicznych punktach na łukach i okręgach. Dzięki temu krawędź ogrodu będzie bardziej stabilna.

Wykop rów – Jak wkopać obrzeże trawnikowe ?

Kopanie dziur. Wykop ziemię z miejsca oznaczonego liną. Dzięki temu powinieneś uzyskać prosty rów. Powinien mieć głębokość kilku centymetrów, czyli dokładnie taką głębokość, na jaką chcesz wbić krawężnik w ziemię. Ile to kosztuje? Wszystko zależy od Ciebie. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, jak bardzo zależy Ci na wydzieleniu obszarów. Warto oddzielić materiał sypki od wyższych barierek a trawnik od niższych barierek. Wybór należy do Ciebie i tego, jak zaplanujesz swój ogród.
Zaznaczony kontur był śladem, po którym wykopaliśmy rowek o głębokości około 10 cm i szerokości 20 cm. W tym rowku wykonujemy fundament z kamienia o grubości 3 cm. Najpierw posypujemy mieszaniną cementu i piasku na wierzchu. Na fundamencie ułożyliśmy kostkę brukową, której wysokość powinna wyznaczać rozciągnięta poziomo lina. Podczas układania zwracamy szczególną uwagę na równomierne ułożenie kostek, gdyż od tego zależy cały efekt końcowy. Krawędzie trawnika wykonane z otoczaków należy obsypać z obu stron mieszanką cementowo-piaskową do wysokości 3 cm poniżej wierzchołka kostki brukowej, następnie posypać ziemią i wyrównać. Całe podłoże zalewamy wodą do następnego dnia.

Jak wkopać obrzeże trawnikowe ?

Najpierw zaczynamy od wykonania rowu, w który zostanie osadzony krawężnik. Rozmiar rowka powinien być równy grubości elementu krawężnika plus 10 cm z każdej strony, w przypadku trawników i rynien odpowiedni rozmiar rowka powinien być równy szerokości zastosowanego elementu. Głębokość wykopu uwzględnia wysokość elementów konstrukcyjnych i fundamentów (ław fundamentowych), grubość warstwy drenażowej oraz wysokość cokołu z tyłu krawężnika (oscylująca w granicach 10-20 cm). Jeżeli nasze krawężniki układane są z studzienki, to na posadowienie wystarczy jedna warstwa betonu o szerokości układanego elementu.

Blog domowy – warto poczytać