Domowy ogród: jak założyć i pielęgnować rośliny na balkonie lub tarasie

Wybierz rośliny na swój balkon lub taras

Jakie kwiaty wybrać na balkon? Nawet mały balkon można zamienić w kwiecistą zieleń nieba. Aby wypełnić swoją przestrzeń bujną roślinnością przez całe lato, wypróbuj sprytną mieszankę gatunków o różnych okresach kwitnienia. Wybieraj też rośliny różnej wielkości – warto uprawiać popularne kwiaty w skrzynkach na balkon, a także wybierać te ze zwisającymi pąkami. Dzięki temu sprawisz, że kompozycje będą bogate, wielowarstwowe i bardzo efektowne.

Najpierw zdecyduj, co chcesz uprawiać na swoim balkonie. Niektórzy specjalizują się w domowych zielnikach i skupiają się tylko na ziołach. Ale nie musimy się ograniczać, bo możemy zaplanować balkonową mieszankę, która da nam dostęp do własnych ziół i warzyw czy owoców.

Na balkonie można posadzić nie tylko kwitnące rośliny ogrodowe, ale także trawy i niewielkie drzewka nadające się do uprawy w doniczkach. Możesz także postawić doniczki z ziołami lub krzakami pomidorów. Stworzysz więc swoją małą enklawę ogrodową na miejskim balkonie. Taka aranżacja pozwoli zatrzeć granice między patio a ogrodem, uzyskując efekt płynnego przejścia między nimi. Masz słoneczny balkon? Posadź ogrodowe krzewy owocowe – poziomki, jagody, maliny czy jeżyny. Kiedy dorosną, chętnie zjadają je prosto z krzaka.

Zadbaj o swoje rośliny w przydomowym ogródku

Krzewy ozdobne do ogrodu pozwolą Ci zadbać o swoją prywatność. W tym celu stosuje się wspinaczkowe drzewa owocowe. Posadź winorośl obok altany, muru lub żywopłotu, a szybko stworzy zielone ogrodzenie. Jesienią można z niej zbierać dojrzałe owoce – idealne do jedzenia lub robienia domowych drinków.

Uprawa ziół w domu – w doniczkach, jak sadzić, kiedy siać, zwłaszcza jeśli doniczka z ziołami stoi na kuchennym parapecie. W każdej chwili możesz dodać je do potraw i cieszyć się ich smakiem i aromatem. Dowiedz się, jak uprawiać zioła w domu, kiedy siać i hodować zioła w doniczkach oraz jakie zioła najlepiej uprawiać w doniczkach. jeszcze…

Z jakich warzyw zrezygnować, jeśli uprawiasz warzywa na balkonie swojego apartamentowca? Oczywiście dla wszystkich dyniowatych, które rosną bujnie i wydają duże owoce, nie ma takiego miejsca. Podobne problemy pojawiają się przy uprawie kapustnych i większości roślin okopowych. Należy więc uzgodnić, że po niektóre warzywa nadal trzeba iść do lokalnego warzywniaka, ale reszta jest dostępna przez cały sezon!

Zadbaj o rośliny w swoim przydomowym ogródku

Aby Twoje rośliny odwdzięczyły Ci się pięknymi kwiatami, musisz o nie odpowiednio dbać. Wiele wskazówek dotyczących pielęgnacji kwiatów znajdziesz w dziale ogrodniczym na naszej stronie internetowej. Uniwersalna ziemia doniczkowa jest wystarczającym podłożem dla większości roślin balkonowych. W okresie uprawy nie zapomnij o regularnym podlewaniu, zapobieganiu wysychaniu podczas upałów, nawożeniu i usuwaniu martwych liści i kwiatów. W pielęgnacji roślin ważna jest systematyczność i uwaga. Rośliny będą Ci wdzięczne za to, że są piękne i kolorowe!

Aranżując przestrzeń tarasu, weź pod uwagę jego nasłonecznienie. To pierwszy krok w wyborze odpowiednich roślin. Zacienione zakątki, takie jak begonie olbrzymie i fuksje – to spektakularne kwiaty o intensywnym kolorze. Bardziej subtelne są niecierpki, pantofelek czy bluszcz, które mają delikatne fioletowe kwiaty. Herbata z tego zioła może leczyć stany zapalne skóry i chrypkę, a świeże liście można dodawać do sałatek lub robić zdrowe kanapki. W zależności od tego, czy masz duże patio, czy mały balkon, wybierz donice i donice stojące lub skrzynki wiszące montowane na balustradach.

Jeśli chcesz mieć piękny ogród, który możesz sam stworzyć i o który dbasz, zacznij od stworzenia projektu. W tym celu zastanów się, jakie rośliny chciałbyś mieć w swoim ogrodzie – np. mogą to być drzewa i krzewy ozdobne lub owocowe, kwiaty, zioła, warzywa. Na uwagę zasługuje również trawnik angielski z równo przystrzyżonym żywopłotem tuja. To tylko kilka przykładów, a możliwości jest wiele.

Blog domowy – warto poczytać