Tynki maszynowo gipsowe

Zastosowanie do maszynowych tynków gipsowych

Do wykonywania dużych powierzchni najczęściej stosuje się tynk maszynowy, nakładany maszyną tynkarską. Gdy skala projektu lub dekoracji jest niewielka, stosuje się głównie tynkowanie ręczne w celu wydłużenia czasu wiązania i zwiększenia gęstości. W miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne warto zastosować twardszy gips, natomiast odmiany zawierające lekkie kruszywa są wydajniejsze i lepiej pochłaniają ciepło.

Zrób zaprawę. W przypadku mechanicznych tynków gipsowych zaprawę sztukatorską wykonuje się za pomocą urządzenia tynkarskiego. Jest to specjalny sprzęt do skracania czasu pracy. Podczas ręcznego montażu zaprawę należy wlać do czystej wody i dobrze wymieszać. W tym celu najlepiej użyć miksera elektrycznego ustawionego na niską prędkość.

Właściwości maszynowych tynków gipsowych

Nakłada się je maszynowo za pomocą agregatów, wyrównanych początkowo łatami typu H, a następnie łatami trapezowymi. Pracuj spokojnie i bez pośpiechu, nie bojąc się pęknięć skurczowych podczas wypraw. Przy sprzyjającej pogodzie można je zmiksować nawet następnego dnia. Po wyrównaniu powierzchni linijką trapezową i uzyskaniu odpowiednich płaszczyzn i kątów (pionowych i poziomych) należy je wygładzić pacą styropianową lub pacą mechaniczną, a następnie wygładzić gąbką lub filcem.

Tynk wapienny można nakładać na tynk wapienny, jeśli chcemy uzyskać bardzo gładkie ściany.

Tynki maszynowe nakłada się na ściany i sufity za pomocą specjalnych agregatów. Aplikacja maszynowa jest kilkukrotnie szybsza niż aplikacja ręczna. W przypadku większych powierzchni szybkość staje się jeszcze ważniejsza. Zespół wykwalifikowanych tynkarzy może tynkować do 100 metrów kwadratowych dziennie. Taki efekt nie byłby możliwy przy ręcznym nakładaniu tynku.

Tynki gipsowe maszynowe to rodzaj tynku stosowanego w budownictwie

Obecnie w budownictwie mieszkaniowym do prac tynkarskich wnętrz najczęściej stosuje się tynki maszynowe dostarczane na plac budowy w postaci suchej mieszanki w workach lub silosach. Powodem powszechnego stosowania tynków gipsowych jest łatwość ich wykonania oraz stosunkowo niska cena. Ze względu na skalę nakładania mechanicznych tynków gipsowych spory wśród osób zaangażowanych w proces budowlany dotyczą również najczęściej jakości tych tynków.

Tynk gipsowy maszynowy powstaje przez zmieszanie gipsu, różnych modyfikatorów i wody. Można ich używać tylko wewnątrz budynków. Gipsowy tynk maszynowy jest stosowany wewnętrznie ze względu na przepuszczalność wilgoci. Ta przepuszczalność poprawia mikroklimat pomieszczenia. Polega to na tym, że tynk wchłania wilgoć, gdy jest jej za dużo i zwraca ją do pomieszczenia, gdy jest zbyt suche. Tynki te można nakładać na powierzchnie wykonane z betonu, betonu zbrojonego, a nawet powłoki ceramiczne. Dlatego tynki maszynowe są szeroko stosowane. Jedynym minusem tych sztukaterii jest to, że sztukateria gipsowa może powodować korozję metalu. Dlatego najlepiej jest stosować preparaty antykorozyjne, aby temu zapobiec.

Blog domowy – warto poczytać