Attyka – co to jest attyka i jakie pełni funkcje

Poddasze to pomieszczenie lub komora w budynku służąca do przechowywania lub jako przestrzeń wentylacyjna i chłodząca

Poddasze użytkowe to część budynku powyżej najwyższego stropu, która może pomieścić pomieszczenie mieszkalne. Różnica między poddaszem użytkowym a nieużytkowym polega nie tylko na możliwości wykorzystania powierzchni, ale także na kwestiach podatkowych, gdyż poddasza użytkowe zwiększają powierzchnię budynku.

Co to jest attyka i jakie pełni funkcje

Poddasze użytkowe to przestrzeń między dachem a najwyższym stropem, w której znajduje się pomieszczenie przeznaczone do zamieszkania przez ludzi. Poddasze użytkowe wlicza się do powierzchni użytkowej domu. Z warunkami, jakie należy spełnić, aby urządzić użytkowanie poddasza, można zapoznać się w dokumencie „Warunki zabudowy”. Pliki takie publikowane są oddzielnie w każdej społeczności. Ważnym warunkiem stworzenia poddasza użytkowego jest między innymi wysokość pomieszczenia, która w najwyższym punkcie powinna wynosić co najmniej 2,5 m. Średnia wysokość pomieszczenia powinna wynosić 2,2 m (1,9 m jest dopuszczalne, jeśli zamierzamy przebywać na poddaszu do 4 dni). Jeśli ten warunek nie jest spełniony, konieczna jest zmiana kąta nachylenia dachu lub modyfikacja konstrukcji więźby dachowej.

Strych może służyć do przechowywania, zatrzymywania powietrza w upalny dzień i chłodzenia domu w upalny dzień

Poddasze jest ocieplone przede wszystkim po to, aby zapewnić określoną ilość ciepła do pomieszczenia. W okresie jesienno-zimowym, kiedy dni są najchłodniejsze, mieszkańcy najwyższej części posesji mogą czuć się komfortowo i bezpiecznie. Nie bez powodu odpowiednia izolacja pomaga zagłuszyć większość dźwięków z zewnątrz.

Co to jest attyka i jakie pełni funkcje

Kocioł – alternatywa dla centralnego ogrzewania, które powinno być wyposażone w odpowiednią wentylację i wykonane z przewodami powietrzno-spalinowymi, doprowadzającymi gaz i odprowadzającymi spaliny; na poddaszu zaleca się stosowanie kotła z zamkniętą komorą spalania;

Co to jest strych, jakie pełni funkcje i jak można go wykorzystać w domu?

Jeśli masz to szczęście, że masz strych, rozważ przekształcenie go w użyteczną przestrzeń wewnętrzną. Przebudowa poddasza ma wiele zalet i może znacznie poprawić codzienne funkcjonowanie domu. Każde pomieszczenie można odpowiednio zagospodarować – nawet poddasze, które zazwyczaj nie jest uważane za przestrzeń funkcjonalną i potrzebną.

Co to jest attyka i jakie pełni funkcje

Przebudowa poddasza może być rewolucyjnym pomysłem dla całego domu. Wiele domów ma poddasze, często wykorzystywane jako magazyn, na którym lądują pamiątki z dzieciństwa, stare listy lub inne przedmioty, na które nie ma miejsca w przestrzeni mieszkalnej. Oczywiście takie miejsce w domu się opłaca, ale strych można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Dowiedz się, jak w praktyczny sposób zagospodarować poddasze i zyskać dodatkowe metry mieszkania na poddaszu.

Blog domowy – warto poczytać