Jak zaplanować i przeprowadzić duży remont domu

Przeprowadzenie remontu domu

Końcowy etap remontu w starszych domach to również takie czynności jak renowacja podłóg czy położenie nowych. W przeszłości domy budowano często bez fundamentów, z podłogą spoczywającą bezpośrednio na ziemi lub na podsypce z piasku. Dlatego podczas remontów często konieczne jest wyrównanie podłoża i wyrównanie wszelkich nierówności powyżej.

Na wszystkich etapach remontu starego domu niezbędne są również prace wykończeniowe. Przede wszystkim należy do nich malowanie ścian, które jest obowiązkowym elementem każdego remontu i budowy domu. Tynkowanie nadaje się do ścian i sufitów. W ten sposób uzyskuje się gładką powierzchnię, która jest gotowa do późniejszego malowania.

Następnie wymień drzwi, okna i poddasze. Niezbędne prace obejmują również remont ścian działowych i montaż nowej armatury, a także czynności związane z tynkowaniem ścian i renowacją podłóg. Nie wszystkie prace muszą być wykonane w określonym okresie remontu, gdyż zależy to od wymagań i preferencji inwestora. Remonty generalne można również z powodzeniem przeprowadzać etapami, ponieważ rozkłada to koszty na dłuższy okres czasu.

Planowanie remontu domu

Remont starego domu krok po kroku powinien przede wszystkim uwzględniać konkretny plan działania. Bez niego realizacja wszystkich niezbędnych prac może być utrudniona. Warto wcześniej zadbać o zakup wszystkich niezbędnych materiałów budowlanych, które będą przydatne podczas remontu. W tym przypadku wyszczególnia się materiały, które można kupić jedynie na zamówienie, a czas oczekiwania na nie jest wydłużony. W niektórych przypadkach może wynosić nawet dwa miesiące. Dotyczy to między innymi wybranych paneli, desek, kafelek, a także zabudowy kuchennej.

Rozbudowa domu polega na wykonaniu prac budowlanych mających na celu powiększenie istniejącego już budynku o np. ganek, ogród zimowy, garaż czy taras. Wszelkie prace związane z remontem, przebudową, rozbudową, nadbudową, czy odbudową domu są dość precyzyjnie zdefiniowane w przepisach prawa budowlanego, do których warto zajrzeć przed rozpoczęciem prac. Trzeba zwrócić uwagę na działkę – planując rozbudowę domu, należy dysponować na niej odpowiednią ilością miejsca. Nie można zapomnieć o przyłączu prądu, czy wody do dodatkowych pomieszczeń. Jeśli planujesz mało inwazyjne prace, warto skorzystać z gotowych projektów rozbudowy domu o np. gotowe tarase, balkony czy werandy.

Remont domu to wyzwanie, które nie tylko należy odpowiednio zaplanować, ale również właściwie się do niego przygotować. Tylko w ten sposób może zakończyć się on sukcesem. W jaki sposób zabrać się za remont domu? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

Blog domowy – warto poczytać