Dom na wsi czy w mieście: co brać pod uwagę przy wyborze miejsca do zamieszkania

Weź pod uwagę koszty życia

Dlatego konieczna jest znajomość taryf, cenników i innych tabel opłat oraz kalkulacja opłat podstawowych. W naszym przypadku – choć czasami musimy wydać jednorazowo więcej, bo kupujemy ekogroszek do ogrzania domu i wody w ilościach hurtowych za tonę – więc – miesięcznie – wychodzi to taniej niż u mnie 63 mln własnych M rodziców w mieszkanie w stolicy. I mamy większy metraż.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, ile wydamy na zakup samej nieruchomości. Oczywiście mieszkania w większych miastach kosztują więcej za metr kwadratowy. Z drugiej strony mieszkania na przedmieściach lub w średniej wielkości miastach lub wsiach mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami. Obejmuje to na przykład transport, ogrzewanie lub energię elektryczną. W naszej bazie wiedzy znajdziesz więcej informacji, które pozwolą Ci oszacować koszty życia w nowym miejscu.

Czynsz najmu to jeden z najważniejszych wydatków związanych z użytkowaniem mieszkania. Jeśli chodzi o nieruchomości w centrum miasta, to zazwyczaj są one znacznie droższe niż nieruchomości na wsi czy nawet na przedmieściach. Zwłaszcza, gdy obiekt znajduje się na ważnym szlaku widokowym, turystycznym lub w pobliżu ważnego obiektu kulturalnego.

Zastanów się, gdzie chcesz mieszkać

Twoim zadaniem jest określenie, co Ci się podoba lub jakiego rodzaju mieszkanie chcesz. i kup je. Lub wybierz mieszkanie bliskie Twoim marzeniom. Niestety w nieruchomościach, tak jak w życiu, nie ma ideałów, dlatego warto godzić się z małymi niedoskonałościami. Ale o tym później. Pisząc mieszkanie „dla siebie”, mam na myśli również rodzinę, z którą mieszkasz. Zakłada jednak, że jesteś mniej więcej decydentem i masz wpływ na swoje wybory.

Wiele osób odpowiada na pytanie „Gdzie chcesz mieszkać i jakie jest Twoje marzenie?” HOME odpowie – oczyma obdarzonymi wyobraźnią możemy zobaczyć ogród, pogodny i spokojny. Z domem jest jednak dużo dodatkowych obowiązków, które nie będą przeszkadzać mieszkańcom osiedla. To koszenie trawy, pielęgnacja terenów przed domem, odśnieżanie, grabienie liści. Są to zwykle niekończące się remonty, przeciekające dachy, wszelkie instalacje. Mieszkając w apartamentowcu nie musisz przejmować się elewacjami, a nawet przyziemnymi rzeczami jak śmieci. Po prostu je wyciągasz i nie musisz pamiętać, żeby tego i tamtego dnia postawić wiadra przed domem.

Co więcej, jeśli masz konkretny obszar, w którym chcesz mieszkać, możesz po prostu udać się w dane miejsce i sprawdzić, co się tam aktualnie buduje. Pamiętaj, im więcej wiesz o rynku, tym większe masz szanse na znalezienie idealnej oferty.

Blog domowy – warto poczytać