Biszkek – informacje praktyczne cz. 1

Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, który pomoże odnaleźć się w kirgiskiej rzeczywistości. Dziś przedstawiamy pierwszą część, w której podpowiemy Wam jak dostać się do Kirgistanu, gdzie wymienić pieniądze i jakie karty płatnicze najlepiej ze sobą zabrać. Pomożemy też ogarnąć się w chaosie biszkeckiej komunikacji miejskiej.

Droga do Biszkeku

Jeśli podróżujemy z Polski warto rozważyć ofertę tureckich tanich linii lotniczych Pegasus – oferują relatywnie tanie połączenia z Berlina i Pragi do Biszkeku z przesiadką w Stambule. Koszt biletu to ok 1300 zł w obie strony, w cenie jest bagaż do 25 kg. Można też upolować tańsze – poniżej 1000 zł. Obywatele Polski od jakiegoś czasu nie potrzebują wiz do Kirgistanu na 60 dni, więc jeśli wybierzemy tę opcję ominą nas formalności. Ciekawą opcją jest też oferta Ukraine Airlines, która oferuje połączenia z różnych miast Ukrainy do Ałma Ata w sąsiednim Kazachstanie. Wtedy do ceny biletu musimy doliczyć też koszt wyrobienia Kazachskiej wizy. W poprzednim sezonie dało się upolować bilet w obie strony za mniej niż 160 USD, więc ta opcja może być warta zachodu. Z Ałma Ata do Biszkeku jest ok 270 km i oba miasta są dość dobrze skomunikowane. Możemy też rozważyć linie rosyjskie z przesiadką w Moskwie, jednak obydwie wcześniejsze opcje powinny być korzystniejsze cenowo.

Dojazd z lotniska

Z Lotniska do centrum miasta dzieli nas ok 26 km, jednak nie powinniśmy mieć problemu z pokonaniem tej odległości. Marszrutka dowiezie nas na dworzec zachodni w Biszkeku za 100 somów, czyli ok. 5,50 zł. Przeciskanie się przez wąski korytarz w busie pomiędzy gęsto upchanymi walizkami pozwoli nam poczuć, że znaleźliśmy się w Azji, i jest całkiem ciekawą zabawą. Marszrutki odjeżdżają do miasta kiedy są pełne, więc nie będziemy musieli długo czekać- my przylecieliśmy o 5 rano i praktycznie od razu mieliśmy transport do miasta. Jeśli podróżujemy większą grupą albo chcemy podróżować wygodniej możemy też wziąć taksówkę. Warto najpierw wyjść z terminala i nie przyjmować od razu pierwszej oferty- opłata za samochód powinna wynieść ok 500 somów. Można też dojechać autostopem, jednak nad ranem po dwóch nocach spędzonych w różnych środkach transportu ten pomysł wydawał nam się trochę niedorzeczny.

Poruszanie się po mieście

Na początku może nam się wydawać, że w Biszkeku panuje wielki chaos komunikacyjny. Na przystankach nie ma żadnych rozkładów ani planów komunikacji miejskiej. Marszrutki i autobusy mają jakieś tajemnicze numery, a obok nich niby jest rozpisana trasa, ale zawiera najczęściej skrótowe nazwy osiedli i charakterystycznych miejsc, do tego zapisane w cyrylicy. Nowoprzybyłemu będzie ciężko się w tym połapać. Na szczęście na każdym rogu czekają taksówkarze gotowi uratować zagubionych turystów z opresji i dowieźć w odpowiednie miejsce. Jeśli jednak jesteście gotowi podjąć wyzwanie biszkeckiej komunikacji- mamy dla Was dwa rozwiązania i jedną dobrą wiadomość. Bilety w mieście to koszt od 8 do 12 somów, czyli ok 50 gr. Cena jest uzależniona od środka transportu: autobusy i trolejbusy są po 8 somów (płacimy przy wysiadaniu), marszrutki po 10, a po godzinie 21:00 po 12 (tu zaś płacimy przy wsiadaniu). Opcja, której używaliśmy na początku to po prostu pytanie ludzi na przystanku, którym numerem dojedziemy w dane miejsce- często posługiwaliśmy się po prostu mapą (na telefonie), na której wskazywaliśmy interesujący nas adres czy rejon. Kiedy już jesteśmy w środku transportu najprościej poprosić kierowcę by wskazał nam kiedy dojedziemy do celu. Wszystko działało w miarę sprawnie jednak znaleźliśmy wygodniejszą opcję- ściągnęliśmy „jak dojadę” 😉 Aplikacja zrobiona jest na androida, nazywa się bus.kg i działa całkiem sprawnie, niestety tylko w obrębie Biszkeku.

Pieniądze

Kirgiskich somów raczej nie kupimy w Polsce, a jeśli nawet to po absurdalnym kursie. Na szczęście na lotnisku znajdziemy kilka bankomatów i kantor, z może nie najlepszym, ale też nie złodziejskim kursem- będziemy mogli więc zaopatrzyć się w gotówkę potrzebną na przejazd do miasta. Później bez problemu wypłacimy pieniążki z bankomatu- jednak najpopularniejsze banki akceptują tyko karty Visa, trzeba to wziąć pod uwagę szczególnie w mniejszych miastach. Bankomaty akceptujące karty Visa w większości wypłacają też dolary. Możemy też wziąć gotówkę na wymianę, kantory znajdziemy bez problemu wszędzie tam, gdzie banki. Dolary wymienimy po bardzo dobrym kursie. Różnica w cenie kupna i sprzedaży to ok. 30-50 somów za 100 USD (obecny kurs to ok. 7000 somów za 100 USD). Poza tym bez problemu, aczkolwiek odrobinę mniej korzystnie, wymienimy też euro i rosyjskie ruble.

W następnej części podpowiemy gdzie zrobić zakupy, jak radzić sobie z internetem i co zobaczyć w stolicy Kirgistanu. Jeśli według Was coś pominęliśmy zapraszamy do uzupełnienia informacji w komentarzach.

Blog domowy – warto poczytać