Czym były piramidy i dla kogo były budowane ?

Starożytni Egipcjanie budowali piramidy we wczesnych okresach starego i średniego królestwa

Piramidy egipskie mają kształt piramidy. Budowa rozpoczyna się od ułożenia kwadratowej podstawy, następnie tworzy rdzeń budynku, a następnie umieszcza ogromne i ciężkie kamienne bloki na powstałej konstrukcji. Do dziś istnieje wiele teorii na temat budowy piramidy. Wcześniej zakładano, że używany był dźwig lub dźwig.

Czym były piramidy i dla kogo były budowane ?

Ponad 2500 lat temu zaczęto budować piramidę, która była mauzoleum Cheopsa, władcy starożytnego Egiptu z czwartej dynastii starożytnego królestwa. Został zbudowany około 20 lat temu. Kilkutonowe bloki wapienia ułożono z precyzją, której nie wstydzą się współcześni architekci. Grecki historyk Herodot napisał, że w jego budowę mogło być zaangażowanych nawet 100 000 robotników.

Starożytni Egipcjanie wierzyli, że piramidy były miejscem, do którego faraonowie mogli podróżować po śmierci – Czym były piramidy i dla kogo były budowane ?

Piramidy były częścią polityki architektonicznej faraona. Władca spoczywający w piramidzie miał powrócić do świata żywych, by czerpać z niego energię. Powinny być także miejscami promocji. Miał im w tym pomóc kształt grobowca, co potwierdzają teksty piramid.

Czym były piramidy i dla kogo były budowane ?

Piramidy są zorientowane zgodnie z kierunkami kardynalnymi. Północ była bardzo ważna dla starożytnych Egipcjan. Niebo miało być miejscem śmierci faraonów, a gwiazdami bóstwami. Tylko gwiazdy polarne przetrwały budowę piramid poza horyzontem, co czyni je uważanymi za nieśmiertelne. „Pisma Piramidowe”, czyli zaklęcia wypisane na ścianach piramid V i VI dynastii, stąd nazwa „niezniszczalne”. Z biegiem czasu kompleks wokół piramid był zorientowany wzdłuż osi wschód-zachód, co sugeruje rosnące znaczenie kultu słońca i wiary, że słońce odradza się codziennie. Władca, Syn Słońca, ma być Słońcem po śmierci, odradzającym się każdego dnia.

Starożytni Egipcjanie budowali piramidy jako grobowce faraonów i ich królowych – Czym były piramidy i dla kogo były budowane ?

Zanim idea piramidy narodziła się w umysłach Egipcjan, w grobowcach grzebano władców i dostojników egipskiej pierwszej i drugiej dynastii. Groby te zaczęły się coraz bardziej rozszerzać i zamykać, tworząc mastaby. Słowo to po arabsku oznacza ławkę i doskonale oddaje formę grobowców możnych w tej epoce. Składał się z części nadziemnej, przypominającej podstawę ściętej piramidy, w której znajdował się ołtarz upamiętniający zmarłych, oraz części podziemnej, składającej się z komory grobowej.

Czym były piramidy i dla kogo były budowane ?

Piramidy to grobowce zbudowane dla egipskich władców zwanych faraonami. Egipcjanie wierzyli w życie pozagrobowe po śmierci, dlatego w grobowcach faraonów umieszczali cenne przedmioty, które miały im się przydać po ich śmierci. Grobowiec znajduje się w dolinie króla Bibana al-Muluka, piramidy były pierwotnie czymś innym, prawdopodobnie elektrownią, może z czasem były używane tylko do pochówków.

Blog domowy – warto poczytać