Jak podłączyć żyrandol z 5 żarówkami ?

Zamontuj żyrandol, dopasowując żarówki do oprawek

Pamiętaj, że światła należy podłączać przy wyłączonym napięciu! Nowy 3-żarówkowy żyrandol może mieć już kolorowe przewody iw zależności od poziomu ochrony może również zawierać żółto-zielony przewód ochronny. Pozostałe kable są zwykle czarne lub brązowe (faza) i niebieskie (neutralny) i są już odpowiednio zabezpieczone w puszce połączeniowej w nowej zawieszce. Twoim zadaniem jest prawidłowe podłączenie kabli sufitowych do nowych bloków przyłączeniowych w żyrandolu.
Aby oświetlenie działało, konieczne jest prawidłowe podłączenie przewodów. Większość żyrandoli wyposażona jest w specjalną kostkę, wystarczającą do podłączenia wystających z sufitu kabli. Aby przymocować złącze do kostki należy za pomocą śrubokręta poluzować śrubę, następnie włożyć odpowiedni przewód do otworu i dokręcić. Pamiętaj, aby dopasować odpowiednie kolory – niebieski do niebieskiego, czarny do czarnego itp. Po zakończeniu instalacji włącz zasilanie i sprawdź, czy podłączone światła świecą normalnie.

Zastanów się, jakie żarówki będą Ci potrzebne – Jak podłączyć żyrandol z 5 żarówkami

Zanim kupisz żyrandol na 5 żarówek, upewnij się, że Twoja instalacja pozwala na włączenie wszystkich lub tylko niektórych z nich – w zależności od Twojego nastroju. Jeśli tak, odpowiedź na pytanie brzmi: Jak okablować żyrandol z dwoma przełącznikami? Będzie jasne – po prostu podziel brązowe lub czarne przewody ze świateł na dwufazowe przewody wychodzące z sufitu.

Jak podłączyć żyrandol z 5 żarówkami

Kupiłeś wszystkie światła? Potem czas na montaż. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik jak prawidłowo zamontować 2, 3, 4 przewodowe lampki i lampy wiszące. Pamiętaj jednak, że elektryczność to nie zabawa. Podczas instalowania opraw oświetleniowych wymagana jest dodatkowa ostrożność, a jeśli nie masz pewności, czy sobie z tym poradzisz, najlepiej od razu zwrócić się o pomoc do eksperta. Czasem lepiej wydać trochę więcej i czuć się bezpiecznie we własnym domu. Jeśli myślisz, że możesz samodzielnie zainstalować żarówki, ten artykuł jest dla Ciebie.

Wymontować oprawę oświetleniową i żarówki – Jak podłączyć żyrandol z 5 żarówkami

Pierwszym krokiem jest wyłączenie bezpiecznika urządzenia odpowiedzialnego za podłączenie światła. Dla pewności użyj testera, aby sprawdzić, czy prąd płynie w przewodach wystających z sufitu. Kontynuuj pracę tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że nie ma ryzyka porażenia prądem.

Jak podłączyć żyrandol z 5 żarówkami

Przewód ochronny z sufitu należy podłączyć do obudowy żyrandola. Do przewodów neutralnych wychodzących z sufitu należy podłączyć cztery przewody neutralne, po jednym na każdą żarówkę. Podłączamy przewody dwufazowe do dwóch żarówek do przewodów fazowych za pomocą przełączników. Dolne linie trójfazowe pozostałych trzech żarówek są podłączone do drugiej linii fazowej za pomocą przełączników.

Blog domowy – warto poczytać