Jak działa układ elektryczny przyczepy? Przewodnik dla nowych właścicieli kamperów i małych domów

Układ elektryczny przyczepy jest jednym z podstawowych elementów, które należy zrozumieć jako właściciel nowego pojazdu rekreacyjnego (RV) lub Tiny House on Wheels (THOW). Moc to jedna z najważniejszych rzeczy, które musisz mieć podczas podróży. O ile to możliwe, chcesz poczuć się jak w domu i mieć wszystko, czego możesz potrzebować, a prąd może Ci to zapewnić. Dzięki zasilaniu możesz oglądać telewizję, podłączyć wentylator, lodówkę, oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne oraz wiele innych.

Ale aby zapewnić stałe zasilanie, musisz najpierw zrozumieć, jak działa system. Wiedząc o tym, wiesz, ile energii możesz pobrać, jak oszczędzać energię, chronić swoje urządzenia przed uszkodzeniem elektrycznym i konserwować system. Dodatkowo pozwala naprawiać drobne usterki lub wiedzieć, co zgłosić mechanikom, szukając niedrogich usług elektrycznych. Mając to na uwadze, oto prosty przewodnik po tym, jak działa układ elektryczny przyczepy.

Rodzaje systemów elektrycznych w przyczepie

Twój kamper lub Tiny House ma trzy systemy elektryczne zaprojektowane tak, aby urządzenia w nim działały bezproblemowo. Systemy te wykorzystują zasilacze zmienne (AC) i bezpośrednie (DC). Systemy to:

Układ samochodowy 12 V DC

System ten pochodzi z podwozia jednostek klasy A lub C lub pojazdów holowniczych do przyczep. Reguluje oświetlenie na zewnątrz pojazdu kempingowego, które włącza go podczas jazdy po drogach, ale nie może zasilać układu elektrycznego 12 V DC. Akumulator w tych pojazdach to 12V, co zapewnia energię potrzebną do uruchomienia samochodu. Gdy silnik pracuje, alternator ładuje akumulator i wytwarza energię życiową do zasilania świateł sygnalizacyjnych, reflektorów, świateł obrysowych i świateł hamowania.

12-woltowy system samochodowy prądu stałego jest zasilany do pojazdu kempingowego za pomocą kabli połączonych na zaczepie. Mniejsze pojazdy mają cztery złącza tylko do oświetlenia, a te o większej pojemności mają 6 lub 7 żył kabla, w tym te, które sterują hamulcami przyczepy.

Zarówno kampery, przyczepy podróżne, jak i Tiny Homes on Wheels będą miały ten system samochodowy na prąd stały.

Wskazówka dla profesjonalistów: jeśli światła przyczepy nie działają, pierwszą rzeczą do sprawdzenia są bezpieczniki w pojeździe holowniczym. Jeśli nie są przepalone, drugą rzeczą do sprawdzenia jest uziemienie przewodu podłączone do metalowej ramy przyczepy! Wylana ziemia uniemożliwi prawidłowe działanie świateł.

System RV 12 V DC

Ten system jest zasilany z akumulatora lub licznych akumulatorów zainstalowanych w Twojej przyczepie. Akumulatory te można ładować za pomocą układu elektrycznego przyczepy kempingowej lub konserwować je za pomocą ładowarki podłączonej do układu elektrycznego przyczepy. Instalacja 12 V podzielona jest na obwody zasilane ze skrzynki bezpieczników przyczepy. Zasila urządzenia takie jak blender, lodówka, ekspres do kawy oraz oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne.

Większość kamperów będzie miała system DC, ale większość małych domów na kółkach nie będzie miała systemu DC.

Wskazówka dla profesjonalistów: jeśli budujesz niestandardowy mały dom i będziesz mieć system DC, zdecydowanie zalecamy zakup panelu wyłącznika DC zamiast tylko skrzynki bezpieczników. W ten sposób nie musisz nosić ze sobą dodatkowych bezpieczników!

Instalacja elektryczna 120 V AC

To ostatni system w twoim kamperze. Zasila wszystkie gniazdka, w tym pralki, suszarki, kuchenki mikrofalowe itp. Ten system działa tylko po podłączeniu go do zasilania brzegowego lub generatora (lub energii słonecznej!), a do zasilania można użyć przewodów 20, 30 lub 50 amperów. moc. Wzmacniacz 30 ma trzy bolce, a wzmacniacz 50 ma cztery. Przy 50 amperach możesz zużywać więcej energii elektrycznej w porównaniu z 30 amperami. Ponadto, jeśli twój kamper ma pojemność 50 amperów, możesz dostosować go do 30 amperów i wszystko będzie działać poprawnie, ale odwrotność nie zawsze będzie działać prawidłowo. Konfiguracja RV na kempingu z podłączeniem do prądu

Źródła zasilania dla systemu elektrycznego RV

Jak wyjaśniono powyżej, RV wykorzystuje prąd zmienny i stały do ​​zasilania ciężarówki i innych urządzeń, których możesz potrzebować do codziennych czynności. RV jest jak twój mały dom; potrzebujesz energii elektrycznej do wykonywania większości codziennych czynności, tak jak w prawdziwym domu. Jednak, aby przyczepa działała, wymaga systemu zasilania, aby ją naładować. Poniżej znajdują się niektóre źródła zasilania:

Baterie

Akumulatory RV zostały opracowane do głębokich cykli z grubymi płytami, które rozładowują się i ładują. Zasilają urządzenia gospodarstwa domowego w przyczepie, gdy nie ma dostępu do zewnętrznego źródła zasilania. Czas pracy baterii zależy od poboru mocy i rozmiaru banku baterii. Twoja bateria ładuje się za każdym razem, gdy podłączasz zewnętrzne źródło zasilania do kampera.

Moc brzegowa

Zasilanie brzegowe pojazdu kempingowego ma miejsce, gdy podłączasz przyczepę do głównego źródła zasilania. Po podłączeniu kampera do sieci elektrycznej, zasilanie z lądu dostarcza energię elektryczną do dowolnego urządzenia elektrycznego na pokładzie. Ponadto falownik przekształca tę moc w prąd stały, który ładuje akumulator Twojego kampera.

Blog domowy – warto poczytać