Jak zaplanować i zorganizować przestrzeń w małym mieszkaniu

Zaplanuj swoją przestrzeń strategicznie

Dobry plan to podstawa. Jeśli urządzamy jednostkę, musimy spojrzeć na nią całościowo. Zwróć uwagę na jego układ. Rozważ odpowiednie rozmieszczenie i przechowywanie rzeczy, aby nie blokowały dróg ruchu. Najlepiej wszystko na spokojnie narysować na kartce, przerysować odpowiednie wymiary mebla, który planujemy kupić itp. Pamiętaj, aby zostawić między nimi odstęp, abyś nie musiał się przeciskać. Najlepszym tłumaczeniem była kanapa, która była za duża, postawiliśmy ją na środku pokoju, jeszcze bardziej blokując przejście. Znam mieszkanie, w którym dość mocno trzeba przesunąć fotel, żeby dostać się do aneksu kuchennego. Bywa też tak, że w kąciku telewizyjnym nie ma miejsca nawet na najmniejszy stolik, pchanie go utrudnia odpoczynek, brak miejsca do wygodnego siedzenia itp. Wtedy lepiej postawić mały, poręczny, a my ustawimy go obok.

Jeśli marzysz o posiadaniu wydzielonej przestrzeni do pracy lub wypoczynku, bardzo ważne jest, aby zacząć od odpowiedniego zagospodarowania mieszkania. W ten sposób otrzymasz mieszkanie złożone z kilku małych sekcji. Takie rozwiązanie umożliwia wielozadaniowość i spełnia wszystkie zakładane funkcje. Być może okaże się, że te widżety zaoszczędzą Ci wielu kłopotów z ich układaniem. Co sprawdza się przy rozdzielaniu regionów? Zasłony, ekrany, wycinanki ścienne, statywy oświetleniowe czy mobilne meble.

Brzmi banalnie? Może! Jednak zachowanie porządku sprawi, że zaplanowane wcześniej przestrzenie nie stracą swojej funkcjonalności. Podstawą jest to, aby każdy przedmiot miał swoje miejsce w mieszkaniu. Naszymi sprzymierzeńcami będą wszelkie pudła, schowki, kosze, szuflady i schowki. Dzięki temu możemy w prosty sposób zaplanować przestrzeń do przechowywania, a następnie odłożyć każdy przedmiot z powrotem na swoje miejsce, gdy tylko go zużyjemy. Możemy oznakować pojemniki, aby nawet nasi goście wiedzieli, gdzie mogą znaleźć przedmioty. Należy również pamiętać, że im mniej przedmiotów masz na kuchennym stole czy blacie – tym więcej miejsca i miejsca do pracy będziesz mieć.

Odpowiednie przechowywanie dla małych pomieszczeń

Regały, regały, regały. Jasna, monochromatyczna, smukła, lekka konstrukcja. To właśnie pokocha małe mieszkanie w bloku! Meble tego typu najlepiej zamówić według wymiarów i upewnić się, że sięgają do sufitu. Dlatego dostępna przestrzeń zostanie wykorzystana w centymetrach. Budynek może zajmować całą ścianę lub np. przestrzeń wokół okna. Meble na planie otwartym są szczególnie dobre dla nerdów z dużą ilością literatury oraz dla osób, które lubią mieć wszystko pod ręką i zdyscyplinowane, jeśli chodzi o utrzymanie porządku na półkach.Szafy na wymiar – w małych mieszkaniach najlepszym rozwiązaniem są meble na wymiar, a zwłaszcza szafy. Pozwalają dostosować kubaturę i rozmiar mebli do obszarów i lokalizacji, które mogą być trudne do zagospodarowania, takich jak nisze czy narożniki. Dobrze zaprojektowana garderoba do małego mieszkania nie tylko pomieści wszystko (od zimowych kurtek po bibeloty), ale także pomoże utrzymać porządek dzięki różnego rodzaju przegródkom, organizerom i nie tylko.

Aranżując przestrzeń w małym mieszkaniu pamiętaj, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Oczywiście potrzebujemy miejsca do przechowywania, dlatego wskazane są wszelkie szafki i półki. Ale czy naprawdę potrzebujemy ozdobnych poduszek, które zajmują tyle miejsca? A może możemy zastąpić duże krzesło czymś składanym? Największą wadą małych przestrzeni jest to, że łatwo się w nich zagracają. Za dużo mebli i możemy czuć się przytłoczeni.

Blog domowy – warto poczytać